Hendrick Schull Knuppels, messen en wijn op de Sont Mirjam van Velzen-Barendsen en Jerem van Duijl Geen kleine vis In een onderzoek in de Sontregisters trof onderzoeker Jerem van Duijl meerdere malen ene 'Hendrick Schull' uit Zutphen aan. In de Sont, de zeestraat tussen Denemarken en het hedendaags Zweedse schiereiland Schonen, hief de Deense koning tol over de sche pen die voorbij voeren. Een korte blik in de Zutphense archieven maakte duidelijk dat er veel over Hendrik terug te vinden is. Hierop werd door Mirjam van Velzen van het Regi onaal Archief Zutphen besloten Hendricks doen en laten eens aan een nader onderzoek te onderwerpen. Hendrick stamt uit een familie met een flinke vinger in de pap in bestuurlijk Zutphen. Zijn vader, Telman Schull, is secretaris van Zut phen en zijn oom Johan rentmeester. Maar desondanks is het geen familie met een smet teloze geschiedenis; in 1519 beschuldigt de stad de gebroeders Telman en Johan van het vervaardigen van vervalste schepenbrieven en het onrechtmatig gebruik van het stadsbrandijzer.1 Rond deze tijd is Hendrick al vol wassen en speelt hij zelf ook een rol in ver schillende rechtszaken. Zo wordt hij in Baak beschuldigd van het "doerstecken ende wech- werpen" van een dijk en loopt er in 1533 een zaak in Wilp, waar hij op een of andere manier bij betrokken is.2 Als er dan in 1547 een akte van het mannen- en vrouwenhuis het Bornhof opduikt, waarin staat vermeld dat Hendrick zich wegens doodslag op Bernt Kueser tot een schenking van 125 daalders verplicht, kan men de conclusie trekken dat Hendrick een flink strafblad had. Maar de bronnen zijn nog niet uitverteld. Zo komt Hendrik acht keer voor in registers van de Sonttol.3 Omdat de 16e-eeuwse Sont- tolregisters lang niet allemaal bewaard zijn gebleven, is de kans groot dat Hendrick nog vaker naar het Oostzeegebied is afgereisd. In 1540 treffen we hem voor de eerste keer in de Sont aan. Hij heeft dan 28 aam Rijnwijn bij zich.4 Dit lijkt een grote hoeveelheid, als we bedenken dat een aam ruwweg 150 liter is, maar in de Sont is het een kleine vis. Twee jaar later is Henricks partij rijnwijn met 105 aam veel groter.5 -f--3 v*. M") <9 "i" dj off is'ffS- -po- - Tff „f3- 44 xT/V (T* Hendrick passeert in 1540 de Sont met 28 aam Rijnwijn. (Sound Toll Registers Online, film 2, scan 68) Hendrick is een koopman in de laatste bloei periode van de Hanze. Hij handelt in wijn uit het Rijnland en heeft waarschijnlijk ook bezit tingen in Keulen; hij overlijdt daar in 1581 Een derde deel van zijn nalatenschap gaat over op het vrouwenconvent Isendoorn, we gens de opname van zijn zuster aldaar.6 Daar naast heeft hij huizen in Zutphen, waaronder het huidige Beukerstraat 27, Lange Hofstraat 21 en Sprongstraat 2, dat hij in 1561 koopt, nadat hij en zijn vrouw Jorden Kreijnck hun huis in de Polsbroek hebben verkocht.7 Deze Jorden is niemand minder dan de dochter van de toenmalige burgermeester Johan Kreijnck. Na hun huwelijk voeren Hendrick 104 ^utphen - 2017/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 8