De oudste kaart van een deel van de Zuiderzee (I 534), is opgemaakt wegens een later conflict over de steurvangst voor de kust van Overijssel. Deze kaart illustreert het voortdurende belang van de visrechten in de Zuiderzee. Het conflict tussen Ridderschap en Steden van Overijssel en enkele steden in Holland, liep van 1534 tot maar liefst 1559, toen de Hoge Raad van Mechelen zich erover uitsprak. Op de kaart zijn de grenzen van de visgronden, die overigens door de groei van het Kamper Eiland (zie kaart Groei Kamperei land) steeds kleiner werden, aangegeven. (Historisch Centrum Overijssel) de overtuigingskracht van de moeder van de graaf, Richardis, abdis van de Munsterabdij te Roermond. Als getuigen bij deze oorkon de waren vooraanstaande lieden aanwezig als ridder Hermanno de Voerst, Alfero de Illemit- ten (dat is IJsselmuiden) en Rogero de Caten (dat is Katen). De laatsten waren afkomstig uit de regio en hierdoor waarschijnlijk goed op de hoogte van de staande praktijk betref fende de visserij in de IJsselmonding. Ook in 1383 was er blijkbaar nog geen schenkingsoorkonde van dit Zutphense vis recht opgedoken. In dat jaar vroeg kanun nik Johannes van Steenbergen aan notaris Johannes van Dorenburg om ten behoeve van het kapittel een afschrift te geven van de oorkonde van 1227.10 Dit afschrift is het enige wat ons van deze oorkonde rest. Aangezien het onwaarschijnlijk is dat er twee gelijkgerechtigden voor hetzelfde visrecht zijn, betreft het twee verschillende visrech ten. Omdat het tevens onwaarschijnlijk is, dat er twee regalia voor dezelfde riviermonding zijn afgegeven, vermoed ik dat het één rega- lium betreft, waarvan een stuk is afgesplitst. Hieronder probeer ik te beredeneren hoe dit gegaan zou kunnen zijn. Splitsing visrecht IJsselmonding Het oorspronkelijk visrecht zal eenvoudig geformuleerd zijn als 'de visserij bij de IJssel monding'; zoals ook het 'piscationem in Alme- re', dat keizer Otto II in 965 aan de Utrechtse kerk schenkt, zonder nadere specificaties ge formuleerd is.11 Dit algemeen geformuleerde visrecht zal Prüm exploitabel gemaakt heb ben door een opbrengst vast te stellen. En als je een vaste opbrengst voor jezelf reserveert, ^utphen - 2017/4 101

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 5