Uitbreiding Baudartius Lyceum in gebruik genomen aantallen tegelijk zijn weggenomen uit een kastje in één der museumzalen waarin ze wer den bewaard. Via een reeks van kopers en verkopers - veelal te goeder trouw geweest zijnde mun- tenverzamelaars - volgt de politie een spoor dat naar de dader(s) kan leiden. 21 oktober - Vrijdagmiddag werd het nieuwe gedeelte van het Baudartius Lyceum officieel in gebruik genomen. "Nu, na 47 jaar, hebben we een school die is ingericht naar de eisen des tijds en die gereed is om in het kader van de uitvoering van de Mammoetwet volgend jaar haar plaats als scholengemeenschap in te nemen, met afdelingen gymnasium A en B, atheneum A en B en havo". Die woorden sprak de heer W.F.C. v.d. Broek, voorzitter van de Vereniging tot stichting en instandhou ding van een christelijk lyceum voor Zutphen en omstreken. Voor tal van vertegenwoordigers van ge meente, onderwijsinspectie en ministe rie van onderwijs memoreerde de heer V.d. Broek dat de school op 2 september 1920 was begonnen met twee klassen aan de IJsselkade in twee herenhuizen. In de jaren dertig was het gegroeide leerlingenaantal reden om uit te zien naar een ruimere behuizing. Per 1 mei 1940 werd het aangrenzende herenhuis aan gekocht en niets scheen de uitvoering van het door het ministerie goedgekeurde uitbrei dingsplan in de weg te staan. Tien dagen later brak de oorlog uit. De IJsselbruggen werden opgeblazen en het schoolgebouw werd aan zienlijk beschadigd. Na herstel van de schade deed het gebouw dienst tot 1944, toen de be zetters het sloopten, om schootsveld naar het westen te krijgen. Na de bevrijding werden in een aantal over de binnenstad verspreide lokaliteiten de les sen hervat. Van 1945 tot 1951 vond het ly ceum onderdak in het Binnengasthuis van het Oude en Nieuwe Gasthuis. Voor nieuwbouw wees het gemeentebestuur een terrein aan de Isendoornstraat aan. Hier werd in 1949 met de bouw begonnen en in 1951 kon de nieuwe school in gebruik worden genomen. "Hoewel dankbaar, waren we niet voldaan. Het bouwplan was duchtig besnoeid: geen gymnastieklokaal, geen aula, geen overblijflo kaal, geen conciërgewoning, geen practica voor fysica en biologie. De gangen waren te smal, de leslokalen te klein, 6 x 6 meter. Een verzoek om met het oog op het aantal leerlin gen per klasse er tenminste 6 x 7 meter van te maken werd afgewezen. De ambtenaar meen de dat met kleine lokalen de aandrang om de klassengrootte te verkleinen des te sterker zou zijn", aldus de heer v.d. Broek. Al in 1959 werd de eerste uitbreiding in ge bruik genomen: vier lokalen aan de Nieuw- stad met daarboven een overblijflokaal met kantine, een conciërgewoning en aan de noordkant een gymnastieklokaal, tevens aula. Omdat het aantal leerlingen bleef groeien, was al spoedig een nieuwe uitbreiding nood zakelijk. Goedkeuring van het ministerie werd in 1961 verkregen. Ten gevolge van ambtelijke wrijvingen bij de aankoop van grond traden grote vertragingen op, waar door toestemming tot gunning van de bouw pas in 1965 volgde. (foto Zeylemaker, Stedelijk Museum Zutphen) ^utphen - 2017/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 25