Distributie Nederlandse Maatschappij van Geneeskunde en ook in latere jaren is de juistheid van die stelling sterk in twijfel getrokken.2 Individu ele artsen in den lande rapporteerden even eens het tegendeel.3 Door het tekort aan brandstoffen zaten mensen 's winters zonder verwarming, maar ook het koken van de warme maaltijd en het doen van de wekelijkse was werden er ernstig door bemoeilijkt. Dat laatste veroorzaakte, samen met het schrijnende tekort aan zeep dat in 1917 ontstond, algemeen een verslech tering van de persoonlijke hygiëne en de reinheid in en om het huis.4 Hierdoor staken infectieziektes de kop op. Roodvonk, difterie en buiktyfus namen onrustbarend toe. Mede door de slechte voedingstoestand stierven meer mensen aan deze ziektes dan gewoon lijk. Ook werd een toenemende sterfte aan tuberculose, dat toen nog een volksziekte was, geconstateerd.5 Bovenop deze malaise Protestdemonstratie op het 's Gravenhof tegen de nijpende voedselschaarste, juli 1917. (Stedelijke Musea Zutphen) teisterde vanaf juli 1918 de Spaanse griep ons land. Wat merkte de bevolking van Zutphen van dit alles? In februari 1917 werd de voedselrantsoe nering ingevoerd. Alle dagelijkse voedings middelen werden gerantsoeneerd en waren alleen op de bon verkrijgbaar. Het brood rantsoen was 200 gram per persoon per dag. Vlees was er nauwelijks. De zeer krappe voedselrantsoenen leidden op verschillende plaatsen in het land tot 'honger'-demonstra- ties en relletjes. Ook in Zutphen werd gede monstreerd. Daarnaast was de voeding eento nig en vaak slecht bereid ten gevolge van het brandstoffentekort. Soms was de kwaliteit van de gedistribu- 110 7utphen - 2017/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 14