Onmundige en naegelatene kinderen in 1636 Jan Frings Otmar Jansen De vrouw van Otmar Jansen was eind november 1636 overleden en hoe moest dat nou met zijn zes kinderen? Gelukkig was daar in Zutphen sinds 1624 een voorziening voor: de Weeskamer van Zutphen. In de protocollen daarvan is te lezen wat in zulke gevallen gebeurde, althans voorzover dat genoteerd werd.1 Aan de hand van twee casussen, Ot mar Jansen van den Ham en Gerrit Haeck, kunnen we een beeld krijgen van de omgang met deze onmundige ende naegelatene kinderen. Die protocollen zijn volgens een niet al te strak stramien opgebouwd. Links boven staat de naam van de al of niet overleden vader. Daaronder een datum en daar weer onder allereerst de benoeming van, meestal twee, mombers, wij zouden ze nu bewindvoerders noemen. Daar zie je nogal eens een achter naam van de moeder of de vader. Vaak staat er om hoeveel kinderen het gaat en dan ook hoe oud ze zijn. Erg vaak zijn die ehelijk gepro- creiert, in de echt verwekt dus. Het vervolg is heel verschillend al staat er altijd een datum bij. Laten we Otmar maar eens volgen. Het gaat om Otmar Jansen van den Ham, en het is opgeschreven op Martis den 29. Novemb 1636.2 Onder de datum staat: Harmen Baltus Peter Kersboom messemaecker genominiert ge- confirmiert tot mombers aever d'onmundige kinders van Otmar Jansen van den Ham. Geen vrouw, maar wel twee mombers. Bij Otmar staan ook de kinderen genoteerd: Trijntien 18, Joost 16, Marritjen 14, Hendrick 13, Arent 5 en Rutger 3V2 jaren oud zijnde. Die kinderen was men aanvankelijk vergeten te noteren. Er zijn wel meer slordigheden begaan op die pagina. Onder Otmars naam staat een doorgestreep te andere naam. Als je dan ook nog waar neemt dat bij de tweede momber eerst Peter Keyser stond, Keyser doorgestreept en dat er eigenlijk Kersbaam staat, met wat correctie tekentjes, dan kun je je moeilijk onttrekken aan de indruk dat de dienstdoende schrijver er niet helemaal bij was. Op Lunae den 19. Decemb 1636 is de inventaris ITvroaiX l-vi ilTi.n/.v. Benoeming van de voogd voor de rechtbank, de wees wordt naar school gebracht, de wees wordt in de leer gedaan en de financiële verantwoording van de voogd. Houtsnede van Joost de Damhouder, 1564. Uit: Pupillorum Patrocinium (Het Gevangenis museum Veenhuizen) ^utphen - 2017/3 73

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 9