Nis, voormalig sacramentshuis in St. Marinuskerk, Warnsveld. (foto auteur) Over het tralievenster werd niet meer gespro ken. Wel had men het over een klein deurtje, op de grafkaart van 1681 'Doodt Graevers Deurken' genoemd. De contour daarvan is na 1995 weer te zien, in dezelfde spaarnis als het venster. Het lijkt een bedieningsdeurtje geweest te zijn in de verder dichte zuidmuur. Eerst bij de restauratie van Cuypers, rond 1900, werd in de zuidmuur een dubbele deur aangebracht, die tegenwoordig als bedie ningsdeur fungeert. Wat er aan de buitenkant van het venster en het deurtje in de loop van de tijd veranderde, is onduidelijk. Het tralievenster en het doodgraversdeur tje verdwenen na 1895 een eeuw achter een pleisterlaag. Tot men ze in 1995 weer aan het licht bracht. Restant van een oude traditie De Walburgiskerk en de Nieuwstadskerk Sint Jan hebben samen het complete ensemble van een oude traditie. Daarvan heeft de Wal- burgis het tralievenster in de zuidmuur en de Sint Jan het sacramentshuis in de noord muur, een combinatie zoals die overal in de omgeving voorkwam in kerken. Essentieel was daarbij steeds een duidelijke zichtlijn tus sen het lage venster, het sacramentshuis en het hoofdaltaar. Aan de buitenkanten van de kerken in onze omgeving zijn alle lage vensters weggewerkt. Aan de binnenkanten van de kerken is iets meer bewaard. Hier en daar is nog een nis van een sacramentshuis te zien. De dorps kerken van Warnsveld en Vorden hebben bijvoorbeeld nog zo'n nis, de dorpskerk van Zelhem heeft zelfs een fraai exemplaar. Waar het sacramentshuis van de Walburgis- kerk gestaan heeft, is niet bekend. In kleinere kerken bevindt het zich altijd in het koor te gen de noordwand aan de voet van het bordes Dorpskerk Zelhem, restant sacramentshuis. (foto auteur) ^utphen - 2017/3 71

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 7