Nog een verborgen tralievenster Sacramentshuis Tralievenster 5 meter afstand van het tralievenster. Al deze bouwactiviteiten zijn uitgevoerd in de tijd dat de kerk nog voor de katholie ke eredienst in gebruik was en de ruimte rond de kerk als kerkhof werd gebruikt. Rond 1995 werd in Zutphen ook in de rooms-katholieke Sint Jan, de Nieuwstads- kerk, een vierkant laag venstertje met tralies ontdekt. Het raampje bleek vrijwel even oud te zijn als het Walburgisvenster, namelijk uit 1459. Het was een maatje kleiner, ruim 40 bij 40 cm. en zat in de zuidoost muur van het veelhoekig koor. Het had een goede zichtlijn naar het oorspronkelijke sacramentshuis in de noordoost muur. 2 Aan de binnenkant van de sponning zaten nog één of twee klampen voor scharnieren van luikjes, waarmee men het venster kon afsluiten voor de nacht. Aan de buitenkant waren nog twee treetjes van grote kloostermoppen aanwezig, om te kun nen knielen bij het venster.3 Het geheel zat in dezelfde spaarnis waarin nu nog de deur van uit het koor naar de sacristie is. Bij de bouw van de sacristie, in 1874, had men geen reke ning meer gehouden met het tralievenstertje; de functie daarvan was in de 17s en i8e eeuw verloren gegaan, omdat na de Reformatie de kerk niet meer gebruikt werd voor de katho lieke eredienst. In de 19e eeuw kregen de ka tholieken de kerk wel terug voor de eredienst maar er bestond geen behoefte meer om aan de buitenkant van dit venstertje te knielen en te aanbidden. In 1995 heeft men het raampje gefotogra feerd en opnieuw weggewerkt. Het sacra mentshuis waar het op uitkeek, heeft men respectvol hersteld op basis van oude tekenin gen. Het heeft weer ajour deurtjes gekregen, waardoorheen men een monstrans met de gewijde hostie kan zien staan. Sacramentshuis St. Jan. (foto auteur) Plattegrond koor met de plaatsen van het voorma lig tralievenster, het sacramentshuis en de zichtlijn (rode lijn). (uit: K Emmens, 'Een nieuwe bouwge schiedenis voor de Nieuwstadskerk te Zutphen', Bulletin KNOB, (2004) 4, p. 135 (bewerkt)) 68 Zutphen - 2017/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 4