Een raadselachtig tralievenster Aartje Bos-Oskam Tot verrassing van velen was de protestantse Walburgiskerk in 1995 ineens een tralievenster rijk. Het kwam tevoorschijn bij de grote binnenrestauratie van het einde van de twintigste eeuw. Een eeuw eerder had Pierre Cuypers het bij zijn restauratie nog uit het zicht gehouden. Het lage venster zit in de meest oostelijke spaarnis van de zuidmuur van de kerk. Lang stond er een tiengebodenbord voor. Aan de buitenkant is de muur dichtgemetseld. Het raampje geeft aanleiding tot veel verhalen, maar wat weten we echt? Een vreemde plek Het tralievenster zit op ooghoogte en heeft een natuurstenen sponning. Het heeft geen decoratieve functie. Ook is het op die plek niet nodig om meer licht in de kerk te bren gen. Het is het enige lage venster in de kerk. Het raampje is vierkant, 65 bij 65 cm. Het heeft vijf verticale tralies en één horizontale stang. Bij de aanzet van de tralies en rond het venster zijn nog verfsporen van een verflaag uit het midden van de vijftiende eeuw.1 Dat duidt erop, dat het venster direct aange bracht is bij de bouw van de nieuwe buiten muur van de zuiderzijbeuk na de torenbrand van Palmzondag 1446. Die muur was klaar in 1456. In die tijd had de plattegrond van de Walburgiskerk even de vorm van een sigaar. De kapellenkrans rond het - in die tijd nog hoge - koor bestond al, de grote transepten en het Mariaportaal moesten nog komen. Nu is het raampje blind, maar zeer waar schijnlijk is het oorspronkelijk een echt ven ster geweest, zodat men vanaf het kerkhof naar binnen kon kijken. Wat opvalt is dat men in de jaren erna bij verbouwingen de ruimte rond het tralievenster vrij gehouden heeft. Het bijgebouwtje aan de westkant van de Annakapel, de huidige crèche, staat op circa Links: het tralievenster met omgeving. Rechts: venster met verfsporen (foto's auteur) ^utphen - 2017/3 67

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 3