Reuzekraan bij bouw Walburgspits digd. In het ziekenhuis worden immers voor het merendeel niet-katholie- ke patiënten verpleegd en verzorgd. Dit algemene karakter heeft nog meer accent gekregen door de fusie tussen St. Walbur- gis-ziekenhuis en het Oude en Nieuwe Gasthuis, die op 1 januari van dit jaar officieel haar beslag heeft gekregen. Liefdewerk De geschiedenis van het St. Walburgis-ziekenhuis gaat terug tot de opening in 1927. Het per soneel bestond uit moeder-overste Judoco en de zusters Trudo, Gilberta, Hilarion, Irmgard, Limana, Letarda, Piëta en Ulphia. De komst van deze negen religieuzen naar Zutphen was het resultaat van een overeenkomst tussen de St. Vincentius Vereniging te Zutphen en de Congregatie van de Kleine Zusters te Heer len. Deze congregatie was in 1872 opgericht met het doel liefdewerken te beoefenen, zo als zwakzinnigen- en bejaardenzorg, zieken verpleging en missiewerk. Het grootste deel van de 'zusters van het eerste uur' is reeds overleden. Alleen de zus ters Limana, Letarda en Ulphia zijn nog in leven, van wie beide laatstgenoemden thans nog in Zutphen werken. Zuster Ulphia heeft zelfs veertig jaar onafgebroken in het zieken huis aan de Martinetsingel de zieke mens ver pleegd. Waren er aanvankelijk slechts negen religieuzen werkzaam, in 1952 was dit aantal toegenomen tot dertig. Thans zijn er nog achttien zusters in het gebouw aan de Mar- tinetsingel. De rest van het personeel bestaat uit leken. De Kleine Zusters van St. Jozef hebben het ziekenhuis een goede naam bezorgd. En dat Op de middelste rij de eerwaarde Zusters van het Walburgisziekenhuis omringd door bestuursleden en geestelijken. (foto Dagblad Huis aan Huis, 1927, Regionaal Archief Zutphen) is beslist niet vanzelf gegaan. Er is zelfs een tijd geweest dat het aantal patiënten en ver pleegden te gering was om de kosten te dek ken, dat alles wankel stond, dat er niets meer te scheppen viel, ook geen moed. Maar de niet-aflatende toewijding van de zusters is er voor een groot deel debet aan geweest, dat het ziekenhuis op de Bult van Ketjen er weer boven op kwam. De groei van het aantal ver- pleegdagen van 4316 in 1929 tot 47.000 in 1966, is daarvan het bewijs. 31 juli De afgelopen week is bij de Walburg- kerk een aanvang gemaakt met het monteren van een in onderdelen aangevoerde reusachti ge kraan, die zal worden gebruikt bij de bouw van de nieuwe spits op de toren. Het gevaarte wordt aanvankelijk op een hoogte van vijfen veertig meter gebracht; uiteindelijk zal het vierenzeventig meter hoog worden. De kraan wordt gebruikt om de inmid dels gereed gekomen houtconstructie voor de spits op zijn plaats te brengen. Het ^utphen - 2017/3 89

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 25