Wie was toch... Christiaan Marianus Henny Of Christiaan Marianus Henny (*1817, Zut- phen) als klein jongetje al bij de brandweer wilde, weten we eigenlijk niet. In ieder geval gaat hij zich later op bijzondere wijze met brandbestrijding bezighouden. En brand weerman wordt hij ook. C.M. Henny is, net als zijn vader, kruidenier in Zutphen. Daarnaast is hij agent voor een brandverzekeringsmaatschappij in Tiel. Als 'de Tielse' zijn agenten afstoot, besluit Hen- ny een eigen verzekeringsmaatschappij te beginnen. Dat doet hij samen met de ande re Zutphense agent van 'de Tielse', zijn neef Garrit Jan Dercksen (*1797, Zutphen), han delaar in houtschors en effecten. Ze richten in 1845 de 'NV Assurantiemaatschappij tegen Brandschade' op en opereren vanuit Derck- sens huis, Ravenstraatje 3. De kans op brand schade in Zutphen is groot: nauwe straatjes, oude huizen, brandgevaarlijk bouwmateriaal, ondoelmatige blusapparatuur. De zaken gaan dan ook voorspoedig. In heel Nederland wor den agenten aangesteld en al spoedig ook daarbuiten. Het bedrijf verhuist naar IJsselka- de 61, tevens woonhuis van Henny, en later naar IJsselkade 3. Brandpreventie is levensbelang. Daarom reikt de maatschappij zilveren penningen uit aan mensen die zich bijzonder verdienste lijk maken bij brandbestrijding. Maar Hen- ny doet meer. Hij richt zijn eigen vrijwillige brandweerbrigade op. Die opereert naast de gemeentelijke brandweer. Het hele personeel doet mee. Henny schaft twee brandspuiten aan, die op de Paardenwal worden gestatio neerd. Iedere spuit wordt bemand met een brandmeester, twee onderbrandmeesters, vier pijpmeesters en 50 spuitgasten. Verder heeft de brigade nog een chef-machinist, een chef-pijpmeester en een bode. De leiding C.M. Henny omstreeks I860. (foto Th. Brüggemann, Amsterdam. Collectie Iconografisch Bureau, Den Haag) heeft vanzelfsprekend Henny zelf. Later gaat Henny's vrijwilligersbrigade op in de gemeen telijke brandweer. Daarnaast is Henny actief in het maatschap pelijke leven. Hij is meer dan twintig jaar gemeenteraadslid en is ook lid van de Pro vinciale Staten van Gelderland. Hij is provi sor van het Burgerweeshuis en zit in tal van verenigingsbesturen. Van de Nederlandsch- Westphaalsche Spoorwegmaatschappij is hij medeoprichter. 1 De Zutphense Spaarbank - waarover hij diverse publicaties het licht laat zien - komt onder zijn leiding tot bloei. Hen- ny overlijdt in 1906 te Zutphen. Zoon Carel volgt in 1894 zijn vader op als directeur. In 1897 verhuist het hoofdkantoor naar het internationaal georiënteerde Den Haag. Door overnames ontstaat langzamer hand de verzekeringsgigant die wie nu ken nen onder de naam Nationale Nederlanden. Ooit begonnen dus in Ravenstraatje 3 als 'de brandkas van Henny'. 1 Waarvan thans nog de lijn Zutphen-Winters- wijk een overblijfsel is. (Rob Kammelar) Literatuur - Jaarverslagen Gemeente Zutphen; Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek 1914 (www.dbnl.nl); diverse publicaties van Nationale Nederlanden. ^utphen - 2017/3 85

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 21