EMANUEL Met bliidschap seven! wii kennis van de se- I boorte van onzen zoon H. Snataser. B. Snataser-Polak. 9 Mei 1943.9194 De vernietiging van de Joden Vanaf mei 1942 moeten Joden een Davidster dragen op hun kleding. In juni mogen de Joden niet meer fietsen en moeten ze hun fietsen inleveren. In juli krijgt een aantal Zut- phense Joden een oproep voor de werkkam pen. De meesten gaan vrijwillig. De enkeling die wegloopt of ziek is, wordt later niet door de Duitsers opgepakt. Die zomer krijgen ook alle Nederlandse mannen boven 18 jaar een oproep voor de Arbeidsdienst. Ze moeten een halfjaar gaan werken in Duitse fabrieken. De vraag naar onderduikplaatsen neemt toe. In september ontdekt Betty dat ze zwanger is. Ze maakte zich al zorgen, want het duurde wel wat lang. Nu krijgen ze toch een baby. Ze zijn dolgelukkig! De geboorteaankondiging. Het Joodsch Week blad 21 mei 1943 (www.joodsmonument.nl/per- son/324098) Op 17 november 1942 is er een grote razzia in Zutphen. 78 Joden worden opgepakt en naar concentratiekampen afgevoerd. Herman komt die ochtend binnen in een lege bakkerij en hoort van de buren dat zijn oom en tante zojuist zijn opgepakt. Hij kan op het station nog net afscheid nemen van oom David, tan te Hedwig en hun dochters Flora en Henny. Ze worden kort daarop vergast in Auschwitz. De inboedel van de bakkerij wordt door de Duitsers in beslag genomen. Herman en Bet ty moeten leven van hun spaargeld. Betty's zwangerschap verloopt goed. Ze is handig en maakt haar eigen zwangerschapskleding. Eind januari 1943 bonzen Duitsers op de deur van Raadhuissteeg 18. Julie Snatager (61 jaar) moet meekomen. Huilend neemt ze afscheid van Herman en haar zwangere schoondochter Betty. Ze komt op 1 februari om in de gaskamers van Auschwitz. Naar Westerbork Wat moeten Herman en Betty doen? Een on- derduikplek vinden voor een zwangere vrouw is erg lastig. Een huilende baby kan de Duit sers immers alarmeren. Bovendien is de kans klein dat ze in onderduik bij elkaar kunnen blijven. Ze besluiten de gebeurtenissen sa men af te wachten. Op 22 maart 1943 worden Betty en Herman Snatager opgepakt en gedeporteerd naar Westerbork. Meteen bij aankomst worden ze gesplitst. Betty, die ruim zeven maanden zwanger is, moet naar de vrouwenbarak en Herman krijgt een plek in de mannenbarak. Gelukkig kunnen ze elkaar 's avonds na het werk treffen bij de culturele voorstellingen of in het winkeltje. Het kamp is dichtbevolkt en het is er vies. Ze zitten na korte tijd al onder de vlooien en luizen. Maar er zijn veel Joodse doktoren die zieken behandelen. Op 9 mei 1943 bevalt Betty in kamp Westerbork van een zoon. Herman en Betty noemen hem Emanu- el, naar Hermans vader. Ze laten in het Joods Weekblad van 21 mei een geboorteadverten tie plaatsen om de thuisblijvers in te lichten. Maar de baby sterft al op 26 mei 1943. De urn met zijn as wordt op de Joodse begraafplaats in Diemen bijgezet. Betty en Herman gaan in juli 1943 samen op transport. Zij komen om in Sobibor op 23 juli 1943. Literatuur: - Digitaal monument Joodse gemeenschap Nederland: www.joodsmonument.nl. - H. Snatager: Zo gaan we allemaal: brieven van een vervolgd man. Spaarndam 1988. 84 ^utphen - 2017/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 20