Betty Snatager JessieJongejans Zutphen, 7 oktober 1941. Flora Snatager (24) rent de keuken binnen. 'Betty! Herman heeft naar de bakkerij gebeld! Hij blijft vannacht in Wapenveld. Ze zeggen dat de Duit sers vannacht een razzia houden.' Verbaasd kijkt Betty (27) haar nicht aan. 'Een razzia...? Papa hoorde die geruchten ook. Hij vond het heel verstandig.' Betty Polak groeit op in den Haag. Ze leert Herman Snatager kennen op een Joods feest. Na hun huwelijk trekt ze bij Herman en zijn moeder Julie Snatager-Wal- lerstein in op de Raadhuissteeg 8 in Zutphen. Herman heeft de Firma Snatager en Zn, een grossierderij in naaiartikelen, voortge zet na de dood van zijn vader Emanuel. Hij is vaak onderweg om artikelen bij klanten te bezorgen. Flora is een van de twee dochters van Da vid en Hedwig Snatager-Anschel. Zij hebben een bakkerij op de Nieuwstad 16 in Zutphen. Herman Snatager (29) belt vanuit het huis van Anna Visser, een klant in Wapenveld, die hem overtuigt om die nacht in haar huis te overnachten. Wel of niet onderduiken? In de nacht van 8 oktober worden overal in de Achterhoek en Twente razzia's gehouden. In Zutphen worden acht Joodse mannen op gepakt. Twee dagen later is er familieoverleg in de bakkerij op de Nieuwstad. Hermans jongere broer Eduard kan een onderduik plaats krijgen bij zijn broer in Wapenveld. David Snatager blijft in zijn bakke rij. Hij loopt min der gevaar omdat mensen toch moe ten eten, zegt hij. Eduard vertrekt een paar dagen la ter naar Anna Vis ser in Wapenveld, waar hij tot de be vrijding onderge doken zal blijven. Herman blijft on dergedoken in Wapenveld. Betty houdt samen met haar schoonmoeder Julie de grossierderij draaiend. Het gonst van de geruchten over de razzia. De acht opge pakte Zutphense mannen zijn naar Mauthau sen gedeporteerd en daar korte tijd later ver moord. Sommigen zijn volgens de Duitsers bezweken aan hersenletsel, anderen zijn op de vlucht doodgeschoten. Toch is Betty blij als Herman in januari 1942 uit Wapenveld terugkomt in Zutphen. Er zijn geen nieuwe razzia's geweest. Je kunt je toch niet voortdurend blijven verstoppen? Ze zijn jong en willen genieten van het leven! Een maand later onteigenen de Duitsers veel Joodse bedrijven, waaronder de Firma Snata- ger. Betty en Herman zitten zonder inkom sten. Gelukkig kan Herman als knecht aan de slag in de bakkerij van oom David. Betty en Herman Snatager in 1941. (uit: H. Snatager: Zo gaan we allemaal: brieven van een vervolgd man. Spaarndam 1988) ^utphen - 2017/3 83

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 19