bericht. (eerste) wereldoorlog ontwricht waren. De toestand van 's lands schatkist was zorgwek kend. Daarbij stond ons land voor grote uit gaven, zodat belastingverhogingen en nieuwe belastingen onvermijdelijk waren.12 Op 27 september 1919 kondigde de uitgever aan dat het verschijnen van de Nieuwe Zutphensche Courant per 1 oktober zou worden gestaakt. jqet 1 October wordt de uitgifte van dit blad gestaakt. Onze abonnés ont vangen voortaan door tusschenkomst van de N.V. Lochemsche Handels- en Courantendrukkerij tweemaal weke lijks eene courant. De reeds betaalde of nog te betalen abonnementsgelden tot 1 Januari 1920 zijn voor rekening van ondergeteekende, daarna gelieve men deze aan bovengenoemde firma te voldoen. Wij betuigen onzen dank aan allen, die gedurende vijftig jaren ons heb ben gesteund en van wie wij, bij veel tegenwerking, zoo dikwijls zoovele blijken van sympathie mochten onder vinden. Dat die steun niet voldoende was om bij de steeds moeilijker wor dende tijdsomstandigheden de uitgave van dit blad mogelijk te maken, is niet hunne schuld. Met ons zullen zij betreuren, dat ons streven ter bevorde ring der beginselen waarvoor wij steeds hebben gestreden, niet overal de mede werking en den steun mocht onder vinden, waar wij meenden daarop aanspraak te mogen maken en die de voorzetting van dit blad zou kunnen hebben verzekerd. Wij bevelen de Lochemsche Han dels- en Courantendrukkerij aan zoo wel bij onze abonné's als bij hen die ons tot hiertoe met hunne adver- tentiën begunstigden. N.V. Drukkerij en Uitgevers-Maatschappij, v./h. J. H A. Wansleven Zonen. Op 27 september 1919 opende de Nieuwe Zut phensche Courant met dit bericht. Enkele dagen later hield de krant op te bestaan. (Regionaal Archief Zutphen) Voortzetting van het blad bleek onmogelijk. De abonnees kregen voorlopig door tussen komst van de Lochemsche Handels- en Cou rantendrukkerij nog tweemaal wekelijks een courant thuis. De reeds betaalde of nog te betalen abonnementsgelden kwamen daarbij tot 1 januari voor rekening van de uitgever, de N.V. Drukkerij- en Uitgevers-Maatschappij v.h. J.H.A. Wansleven Zoon. Noten, bronnen en literatuur De voor dit artikel geraadpleegde kranten bevin den zich in de collectie van het Regionaal Archief Zutphen. 1. P.G. van Manen, 'De Zutphensche Courant in de eerste jaren: liberaal, neutraal of?', in Zutphen (2000) 2; Rob Kammelar, 'De Zutp hensche Courant en de afschaffing van het dagbladzegel', in Zutphen (2010) 2. 2. Rob Kammelar, t.a.p. 3. De Kakidoscoop verscheen voor het eerst op 5 januari 1846; het eerste nummer van de Zutp hensche Courant zag op 6 april 1849 het licht. 4. Deze verwijzing is onjuist. Er bestond rond 1870 geen blad met de naam "Amsterdamsche Courant" of "Amsterdamse Courant". Het bericht verscheen in de Delftsche Courant van 6 nov. 1870. 5. Zutphensche Courant 6 januari 1870. 6. Adresboek Zutphen 1874. 7. Zutphensche Courant 15 jan. 1870; De Omroeper 22 jan. 1870. 8. Regionaal Archief Zutphen, archief Lenting (390), map 9. 9. Rond 1872 was in Zutphen ook nog de ka tholieke kiesvereniging Recht voor Allen actief (bron: Adresboek Zutphen 1872). 10. W.F. Kalkwiek, met medewerking van K.A. Kalkwiek, Groeien in de tijd 1792-1992. Geschie denis van het Zutphense familiebedrijf Thieme, Zutphen 1992. 11. Deze laatste opmerking verwijst naar het toen in voorbereiding zijnde 'kinderwetje van Van Houten', waarin de kinderarbeid werd gere geld. 12. www.troonredes.nl/2010/troonrede-van-16- september-1919/, geraadpleegd in april 2012. 82 Zutphen - 2017/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 18