NIEUWE ZUTPHENSCHE COURANT. r at m (Voorheen DE OMROEPER.) N 1 De Nieuwe Zutphensche Courant voorheen De Omroeper 3de Jaargang. Woensdag 3 Januarij 1872. 1\0. 1. Dit Blad verschijnt eiken DINGSDAG en VRIJDAG avond. De prijs is voor Zutphen 5 0 Cents per drie maanden en franco door het geheele Rijk ƒ1,50 per halfjaar. ADVERTENTIËN kosten van 1—4 regels 30 Cents. Voor eiken regel meer 7i/a Cent. Voor het Buitenland 15 ct. per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Het Bureau is gevestigd op het Oudewant, E, No. 182 te Zutphenalwaar men alle stukken deze Courant betreffendegelieve te bezorgen. rant. De uitgever daarvan, C. Schillemans, had de brief per kerende post geretourneerd met de laconieke opmerking dat die niet ge plaatst kon worden. De Omroeper drukte de brief vervolgens integraal af onder het kop je 'Liberaal? of Illiberaal?'. In zijn brief uit te Dingemans kritiek op de wijze waarop de Zutphensche Courant enkele dagen eerder ver slag had gedaan van de opening van de nieu we Christelijk Nationale School op de Paar- denwal.5 De schoolstrijd - die pas in 1919 beëindigd zou worden - woedde nog volop. In Zutphen lagen de standpunten duidelijk. De liberale Zutphensche Courant was uiteraard voorstander van openbaar onderwijs, en had zich kennelijk geërgerd aan de toespraakjes Jan Messchert van Vollenhoven (1812-1881), anti revolutionair politicus, lid van de Eerste en Tweede Kamer. (RKD - Collectie Iconografisch Bureau, Den Haag) Op 3 januari 1872 verscheen de eerste editie van de Nieuwe Zutphensche Courant, als voortzetting van De Omroeper. Behalve de naam veranderde ook het karakter van het blad. Het bracht voortaan naast advertenties ook nieuwsberichten. (Regionaal Archief Zutphen) bij de opening van de nieuwe christelijke school. Dat deed B. Dingemans op zijn beurt naar de pen grijpen. Hij was secretaris van de lokale afdeling van het Anti-Schoolwet-Ver bond, dat ijverde voor een wijziging van de grondwet, waardoor het bijzonder onderwijs de norm zou worden in plaats van de open bare school.6 Een week later publiceerde De Omroeper al weer een klacht over de berichtgeving van de Zutphensche Courant. Een politieke aanleiding leek er deze keer niet te zijn. Het ging om het treurige lot van een - vermoedelijk krankzin nige - jonge vrouw in Voorst. De inzenders van de brief - achttien notabelen uit Voorst - keurden de weergave van de feiten door de Zutphensche Courant af en namen het op voor de familie van de vrouw.7 Onbekend is of ze hun protestbrief eerst naar de Zutphensche Courant gestuurd hadden. Even eerder, eind 1868, hadden de Zut- phense conservatieven een vergeefse poging gedaan zich meester te maken van de Zutp hensche Courant. De toenmalige eigenaresse, de weduwe Thieme, wilde de krant verkopen. De conservatieven hadden reeds een bod uitgebracht. Toen de liberalen daar lucht van kregen, reageerden die slagvaardiger.8 In korte tijd wist een maatschap van vijftien ^utphen - 2017/3 79

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 15