Apolitieke opstelling Politiek gezicht delijker. Er werd stelling genomen tegen de zegelwet en men propageerde vrijheid van drukpers. Een citaat van de gematigd-liberale mr. D. Donker Curtius moest de argumentatie kracht bij zetten: 'De vrijheid der Drukpers is de Koninginne der aarde, wie haar verbreekt, zal door haar verbroken worden.' Niet alleen een politieke stellingname, maar tevens een preek voor eigen parochie. In de eerste nummers van De Omroeper daaren tegen vinden we geen spoor van politieke stel- lingname. Het blad leek met ingang van de 22ste aflevering (2 april 1870) alleen maar za kelijker te worden. De gratis verspreiding werd gestopt. Wie De Omroeper wilde lezen, moest in het vervolg een abonnement nemen. Uitgever Wansleven meldde dat zijn Omroeper in de eerste plaats bedoeld bleef als een goedkoop middel tot adverteren, maar dat het voortaan ook nieuwsblad wilde zijn. De Omroeper 'zoekt zich een plaats in ieder huisgezin en wenscht door iedereen in eigendom aangeschaft te kunnen worden'. Daarom werd de abonne mentsprijs - 50 cents per kwartaal - zo laag mogelijk gehouden. Het blad had in het be gin ook geen duidelijke redactie. Blijkens een mededeling in het nummer van 22 januari 1870 wees men zelfs de verantwoordelijkheid Op 4 januari 1870 werd de nieuwe christelijke school op de Paardenwal, tegenwoordig David Eve- kinkstraat, in gebruik genomen. Nu is hier de Barba ras Moskee gevestigd. (foto Rob Kammelar, 2015) Guillaume Groen van Prinsterer (1801-1876), oprichter en voorman van het Anti-Schoolwet Verbond, dat later overging in de Anti-Revolutio naire Partij. (RKD - Collectie Iconografisch Bureau, Den Haag) voor geplaatste berichten af. Dikwijls ontleen de De Omroeper zijn kopij aan andere bladen. Veel stukken werden overgenomen uit de Arn- hemsche_Courant en de Zutphensche Courant. Het overnemen van redactionele kopij ging zelfs zo ver dat een bericht over een ongeval op 5 november 1870 bij de afbraak van de Nieuw- stadspoort in eigen stad werd overgenomen blijkens de vermelding Amst. Ct.4 Toch zou De Omroeper deze apolitieke opstelling niet lang volhouden. Steeds meer begon De Omroeper zich af te zet ten tegen de Zutphensche Courant. Deze laat ste was, nadat B.H. Pekelharing in 1869 het redactionele roer had overgenomen, uitge groeid tot een toonaangevend orgaan van de vooruitstrevend-liberale beweging. Eerst leek het nog alleen om lokale kwesties te gaan. Zo mocht B. Dingemans in De Om roeper van 15 januari 1870 zijn ongenoegen uiten over het weigeren van een ingezonden brief van zijn hand door de Zutphensche Cou- 78 Zutphen - 2017/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 14