Opkomst en neergang van de Nieuwe Zutphensche Courant Jan Nieland f Een halve eeuw lang - van 1869 tot 1919 - verschenen er in Zutphen twee concurrerende nieuwsbladen naast elkaar. Over de Zutphensche Courant is al eerder in dit tijdschrift ge publiceerd.1 De Nieuwe Zutphensche Courant heeft tot nu toe betrekkelijk weinig aandacht gekregen. Dit artikel schetst hoe deze krant van apolitiek advertentieblad veranderde in een krant die een conservatief gedachtengoed uitdroeg. Dit artikel is gebaseerd op aantekeningen uit de nalatenschap van Jan Nieland. Rob Kammelar redigeerde die en verschoof het accent naar de geschiedenis van Nieuwe Zutphensche Courant. Politiek engagement Onder heel andere omstandigheden zag 24 jaar eerder DeKaleidoskoop, Nieuws- en adverten tieblad voor Zwolle, Deventer, Zutphen, Apeldoorn het levenslicht. Deze voorloper van de Zutp- Dirk Donker Curtius (1792-1862), liberaal politicus, pleitte voor invoering van de ministeriële verant woordelijkheid en een rechtstreeks gekozen par lement; voorvechter van de vrijheid van drukpers. (tekening door J. Kayser, 1847; RKD - Collectie Iconografisch Bureau, Den Haag) Op 5 november 1869 verscheen voor de eer ste maal in Zutphen De Omroeper, Advertentie blad voor stad en graafschap Zutphen. Het blad kwam eenmaal per week op vrijdag uit, en werd gratis verspreid in een oplage van twee duizend. De uitgever was J.H.A. Wansleven Zoon. Naast een uitgeverij annex boekhandel bezat Wansleven ook een soort Franse ba zaar, waarin hij de meest uiteenlopende arti kelen te koop aanbood. Russisch lederwerk, parfumerieën, galanterieën, Japans lakwerk, borstels, kammen, bloemen, viltschoenen, damestassen en borstbonbons vormen slechts een kleine greep uit het assortiment. Er is dan ook geen reden om aan te nemen dat Wansle- ven met De Omroeper iets anders van plan was dan een flink aandeel in de lokale adverten tiemarkt te veroveren. Immers, enkele maan den eerder waren bij wet het dagbladzegel en het advertentiezegel - de verfoeide belastin gen op nieuws- en advertentiebladen - afge schaft. Dat maakte het voor adspirant-uitge- vers een stuk aantrekkelijker een eigen krant of advertentieblad te exploiteren.2 hensche Courant verscheen in een tijd dat er nog geen wettelijke vrijheid van drukpers was, en nieuws- en advertentiebladen nog zwaar werden belast.3 Alle reden dus voor politiek 76 Zutphen - 2017/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 12