Bouillon met amandelbroodjes De internering van Duitse krijgsgevangenen in Zutphen tijdens de Eerste Wereldoorlog Rob Kammelar Jan Klompenhouwer Na drie jaren van strijd op leven en dood kwamen Duitsland en Groot-Brittannië in juli 1917 overeen om krijgsgevangenen uit te wisselen. Ons land bemiddelde en speelde een actieve rol bij de gevangenenruil. Als gevolg daarvan werden ruim elfduizend Britse en Duitse militairen in Nederland geïnterneerd. In Zutphen werden ongeveer twee honderdvijftig Duitse officieren en onderofficieren ondergebracht. Hoe leefden deze krijgsgevangenen hier en hoe reageerde de Zutphense bevolking op hen? Nederland was neutraal tijdens de Eerste Wereldoorlog. Dat betekende allerminst dat die oorlog ongemerkt aan ons voorbij ging. Ons leger was ruim vier jaren gemobiliseerd, de economie raakte ont wricht en er was ernstig gebrek aan voedingsmid delen en andere levens behoeften. Er kwamen bijna een miljoen Belgi sche vluchtelingen ons land binnen. Tiendui zenden andere vreem delingen strandden - vrijwillig of niet - in ons land: Belgische en Britse militairen, uit Duitse kampen ontsnapte krijgs gevangenen - meest Fransen en Russen - en Duitse deserteurs. In het laatste jaar van de oorlog kwamen daar nog eens ruim elfduizend Britse en Duitse krijgsgevange nen bij. Op 2 juli 1917 sloten Engeland en Duits land in Den Haag een overeenkomst over de uitwisseling van krijgsgevangenen. Nederland speelde een belangrijke rol in de uitvoering Oud-burgemeester A.E. Zimmerman (1861 1926) was voorzitter van het plaatselijke Comité voor Hulp en Bijstand aan Krijgs gevangenen. Portret door Herman van der Worp. (Stedelijk Museum Zutphen) van dat akkoord. Voor het transport van en naar Engeland werden Nederlandse schepen ingezet. Ontscheping van Duitse en insche ping van Britse krijgsgevangenen ging via Rotterdam. Zwaargewon den en ernstig zieken die niet opnieuw zouden kunnen deelnemen aan de strijd, mochten door reizen naar hun vader land. Lichtere gevallen en gezonde militairen werden tot het eind van de oorlog in Nederland geïnterneerd. Uiteinde lijk bleven 6100 Britten en 4800 Duitsers voor lopig in Nederland. De kosten hiervan werden gedragen door Engeland en Duitsland zelf. 1 Voor Duitse militairen van la gere rang was in Wolfhe- ze (Gld.) een barakken kamp gebouwd. Duitse officieren en onderofficieren werden voor namelijk geconcentreerd rond Rotterdam en in het zgn. verzorgingsgebied Dieren (Gld.).2 In Dieren stond een klein barakkenkamp van dienstgebouwen, maar de militairen waren 40 Zutphen - 2017/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 8