Over Zutphen en historische stadsbibliotheken Willem Frijhoff Er is minstens één Zutphenees in de geschiedenis geweest wiens werk onder het stof van de geschiedenis vandaan gehaald moet worden stelt Willem Frijhoff in zijn lezing tijdens de presentatie van het boek Historische stadsbibliotheken in Nederland op 3 november 2016. Dat was Johannes Lomejer (1636-1699). Een Zutphense sleutelfiguur in kerk, school en boekerij. Op het eerste gezicht ligt er iets dubbelzin nigs in de aanbieding van een boek over historische stadsbibliotheken in de St. Wal- burgiskerk te Zutphen. Is de Librije wel een stadsbibliotheek? Sterker nog: hoe staat het vanouds met boeken en leescultuur in Zut phen? Meer dan naar het product 'boek' als zodanig, kijkt een cultuurhistoricus graag naar de voorwaarden, de context en de im pact van boekproductie en bibliotheekstich tingen. Zutphen blijkt dan een bijzonder geval. Vanouds telt de stad musea en biblio theken, maar de boekproductie in strikte zin van het woord nam er maar een bescheiden plaats in. Zutphen is eeuwen lang een stad van ambtenaren, juristen, adel en regenten geweest, kortom een stad van bestuurders en doeners die wel veel lazen, maar geen echte intellectuelen waren. Het miste de voedings bodem voor een volwaardige boekproductie - en wanneer boeken op grote schaal werden geproduceerd, was dat ook weer in de prakti sche sector: denk aan Thieme en zijn school boeken. Maar juist aan de praktische kant van het boekenbedrijf staat de bibliotheek, en daarvan levert Zutphen al vanaf de late mid deleeuwen veel mooie voorbeelden, met het boekenbezit van de grote kloosters, zoals het Adamanshuis, het Heer Hendrickshuis, het Rondeel of het Isendoornklooster, de domi nicanen en de franciscanen, maar ook van de stedelijke overheid en de St. Walburgiskerk. De fresco's aan de gewelven van de Broede renkerk tonen de grote magisters van de orde nog en leggen getuigenis af van hun geleerd heid. En we zien die liefde voor het woord ook in het gebruiksboek, zoals het befaamde Zutphense Liedboek, of de vriendenalbums van gegoede Zutphense dames uit de late zes tiende en de zeventiende eeuw die recent in de aandacht zijn komen te staan. Er was een breed geletterd milieu dat boeken, letteren, levenswijsheid en sociabiliteit samenbracht tot een hoogstaande levensstijl. Als de oudste stad met stadsrecht van Gelre had Zutphen een duidelijk juridische functie ten aanzien van de rest van het gewest. Die weerspiegelt zich tot de dag van vandaag in de rechtbank (al is het voortbestaan daarvan serieus bedreigd). Al in de middeleeuwen was de plaatselijke elite relatief hoog geschoold, mede dank zij de geestelijke stichtingen in de kerken en kapellen (de vicarieën en preben den) die vaak voor studiedoeleinden werden gebruikt en ook na de Reformatie daarvoor bestemd bleven. Er was al vroeg een grote school, en de dominicanen doceerden filoso fie in hun klooster. Later was er een redelijk bloeiende Latijnse school, de basis van alle lokale cultuurproductie, maar de beroemde ^utphen - 2017/2 35

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 3