Johann Heinrich Voet Johann Heinrich Voet (*1758, Düsseldorf - f1832, Delft) is de grondlegger van het mili taire onderwijs in Nederland. Na zijn studie wis- en natuurkunde in Duisburg treedt hij in dienst van het Staatse leger. Erfstadhouder Willem V benoemt Voet in 1789 tot directeur van de nieuwe Artillerie- school in Zutphen. Het stadsbestuur kan de school geen geschikt onderkomen bieden. Voet moet zelf iets zien te huren. Zijn oog valt op Kuiperstraat 11.1 De magistraat legt voor de huur 275 per jaar bij. Voets aanpak tilt de Zutphense school ver uit boven de andere artilleriescholen. Hij leidt zijn leerlingen op tot praktisch ingestel de officieren met degelijke theoretische basis. Karaktervorming en korpsgeest zet hij op het tweede plan. Hij verbiedt daarom zijn cadet ten ten strengste te duelleren. Voet heeft veel persoonlijke aandacht voor zijn leerlingen. Hij zorgt voor betrouwbare inkwartierings adressen. Zwakkere broeders laat hij vooruit helpen door de uitblinkers. Bij wangedrag komt hij zijn élèves op hun kwartieradres va derlijk toespreken. Voet is meer didacticus en pedagoog dan militair. Maar zijn gebrek aan militair gezag werkt soms ook tegen hem. Bij zijn latere colleges aan de militaire school in Delft knijpen de cadetten er regelmatig via de ramen tussenuit naar het koffiehuis. In 1791 trouwt hij met Anna Elisabeth Schluiter, dochter van advocaat en gerichts- schrijver van het scholtamt Zutphen mr. Goswin Schluiter. Hun twee oudste zonen worden hier geboren. Beiden treden in het militaire voetspoor van hun vader. Jan Hen drik (*1793) vergezelt Napoleon naar Mos kou en wordt later minister van Oorlog.2 Gos win (*1796) maakt carrière als artillerist. Als het Franse leger in 1794 ons land bin nenvalt, wordt de artillerieschool gesloten. Maar het jaar daarop heropent de kersver se Bataafse Republiek de Zutphense school. Luitenant-generaal J.H.Voet Schilderij omstreeks 1828, toegeschreven aan Jan Willem Pieneman. (Particuliere collectie RKD). Voet krijgt zijn directeurspost terug, nu als kapitein in het Bataafse leger. Als de school in 1805 wordt verplaatst naar Amersfoort, gaat Voet mee. Na Nederlands inlijving bij Frankrijk krijgt hij de leiding over de militaire school te Douai (Fr.). Als de on afhankelijkheid van Nederland is hersteld, haalt koning Willem I hem terug en benoemt hem tot directeur van de Artillerie- en Genie school te Delft. Voet krijgt alom erkenning. Hij wordt onderscheiden met de Militaire Willemsorde 3e klasse. In 1828 gaat hij met pensioen met de rang van luitenant-gene- raal-titulair. (Rob Kammelar) Literatuur - J.J.A.M. Janssen, Op weg naar Breda. 's-Graven- hage 1989. - Nieuw Nederlandsch Biografisch Woorden boek, 1914 (www.dbnl.nl). Noten 1 Wordt thans ingericht als Stedelijke Musea Zutphen. 2 Zie ook: Zutphen 2013-3. ^utphen - 2017/2 53

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 21