GESELLIGER ABEND DONNERSTAG, DEN 5. SEPTEMBER 1918. DER IN ZUTPHEN INTERNIERTEN DEUTSCHEN UNTEROFFIZIERE. PROGRAMM: 1. Florentiner-MarschFucik. 2. Ansprache (Feldwebel Kippenhari). 3. 2 Klaviervortrage (Unteroffizier Lii(tgers). a) Rigoletto-Paraphrase Liszt. b) KonzertwalzerUnteroffizier Lüttgers. 4. Chore a) Der Geiger von St. Valten .Ph. Orth. b) Liitzows wilde Jagd Carl Maria von Weber. 5. Mondnacht auf der Alster, Walzer von Fètras. 6. 3 Lieder (Vizefeldwebel Bachenheimer, Bariton). a) WanderliedR. Schumann. b) TambourliedchenJ. Brahms. c) TeufelsliedE. Haile. 7. Fackelschwingen (Unteroffizier Kallenberger). PAUSE. 8. Ouverture zur Oper Der Kalifvon BagdadBoieldieu. 9. Soubretten-Lieder (Unteroffizier Bach). 10. Gymnastische Ubungen. 11Chore a) Ach du klarblauer Himmel Silcher. b) Draussen ist alles so prachtig A. Jiirgens. 12. Oemeinsames Lied. 13. Hoch-und Deutschmeister, Marsch von Ertl. Met het oog op de zangers beleefd verzocht niet te rooken. Het programma van de door de Duitse militairen georganiseerde feestavond was heel gevarieerd. De feestavond was een enorm succes. (Regionaal Archief Zutphen, arch.nr.142, inv.nr.171) derland en Zutphen dankte voor de betoon de gastvrijheid. Hij eindigde met een Hoch voor koningin Wilhelmina. Daarna zongen Duitsers en Nederlanders samen het Wilhel mus. Platzkommandant Braune memoreerde de eensgezindheid die zich in augustus 1914 onder het Duitse volk gemanifesteerd had en die het ook in den vreemde moest blijven tonen, waarna hij een driewerf hoera aan hief voor zijne majesteit keizer Wilhelm II. Daarop werd Die Wacht am Rhein aangeheven. Daarna volgde het eigenlijke programma. De soubrettezangeres die enkele fraaie liederen vertolkte, ontpopte zich tot ieders niet gerin ge verbazing als Unteroffizier Bach. Maar de ster van de avond was ongetwijfeld Vizefeldwe- bel Bachenheimer uit Brummen. Hij was voor de oorlog concertzanger geweest en was in middels ook tijdens zijn internering een veel gevraagde gast geworden. Jammer genoeg kwam in de enorme drukte zijn prachtige baritonstem niet helemaal tot zijn recht. De muzikale nummers werden afgewisseld met fakkelzwaaien door Unteroffizier Kallenber ger, terwijl de turners het publiek met hun gymnastische toeren verbluften. Na afloop gingen de stoelen aan de kant en was er bal, dat na de polonaise al snel ontaardde in een onontwarbare mensenkluwen.23 Naar huis Toen de strijdende partijen op 11 november 1918 de wapenstilstandsovereenkomst teken den, kwam er formeel een eind aan de inter nering van vreemde militairen in ons land. Op 23 november 1918 verlieten 178 officie ren en onderofficieren Zutphen per trein richting Heimat. Ze werden uitgeleid door het Comité voor Hulp en Bijstand aan Krijgsge vangenen, dat sigaren uitdeelde. Oud-burge meester Zimmerman wenste hen behouden terugkeer. Oberleutnant zur See Braune be dankte de Zutphense inwoners voor de geno ten gastvrijheid en liet zijn mannen voor de laatste maal een Hoch uitbrengen op konin gin Wilhelmina. Op het Stationsplein stond het zwart van de mensen. Gastgezinnen, Zut- phenaren die inmiddels vrienden waren ge worden en zomaar belangstellenden kwamen de Duitse militairen uitzwaaien.24 Drie mannen bleven achter in Zutphen. Twee onderofficieren dienden de lopende zaken af te handelen. De derde, Vizefeldwebel Sieckmann, was te ziek om vervoerd te wor den. Hij overleed enkele dagen na het vertrek van zijn kameraden. Eerder al was Unteroffizier Franz Kalble aan de Spaanse griep bezweken en in Zutphen met militaire eer begraven.25 Vergeten Behalve Unteroffizier Bölkow, die zich hier ves tigde en een gezin stichtte, lijken de geïnter neerde Duitsers in onze stad nauwelijks spo- ^utphen - 2017/2 45

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 13