Studie, sport en spel De Duitse militairen genoten een grote mate van bewegingsvrijheid. Ze konden vrijwel gaan en staan waar ze wilden. Alleen of in groepjes maakten ze wandel- en fietstochtjes in de omgeving. Er werden allerlei uitstap jes voor hen georganiseerd, zoals excursies naar de Zutphense gasfabriek en naar de melkfabriek in Eefde. Hulpcomités hadden Duitstalige boeken ingezameld, daarnaast mochten de geïnterneerden lid worden van de Openbare Leeszaal. De gemeente stelde klaslokalen beschikbaar waar ze cursussen konden volgen of lezingen geven. In de Bui tensociëteit hadden ze hun eigen studiezaal. Docenten werden gerekruteerd uit eigen kring. In de groep, voornamelijk dertigers en veertigers, waren uiteenlopende expertises vertegenwoordigd en dat weerspiegelde zich in het aanbod van lezingen en cursussen. De onderwerpen varieerden van die Kartoffel- zucht" door Feldwebel Kippenhan tot "das ewig Weibliche in Goethes Dichtung und Leben" door Leutnant Hopmann. Veel geïnterneerden deden aan sport. Braune's mannen kregen toestemming om 's avonds de gymnastiekschool te gebruiken.21 De roei- en zeilvereniging Isala stelde haar boten beschikbaar, waarmee ze regelmatig op de IJssel konden zeilen, roeien of kanoën.22 Op 1 september 1918 namen krijgsgevange nen uit Zutphen deel aan het sportfeest voor Duitse geïnterneerden in Wolfheze. Bij het turnen was er een ie prijs voor Unteroffizier Schneiderath, terwijl ook het vuistbaltoer- nooi werd gewonnen door het team uit Zut- phen. Er werd volop gemusiceerd door de geïn terneerden. Ze hadden een eigen zangkoor dat ongeveer dertig leden telde en twee avon den in de week oefende. In Dieren hadden de geïnterneerden zelfs een strijkorkestje we ten samen te stellen. De gezelschappen tra den binnen eigen kring op, maar gaven ook voorstellingen voor de plaatselijke bevolking. Hoogtepunt in Zutphen werd de geselliger Abend in de Buitensociëteit op 5 september 1918. De militairen waren bijzonder scheutig geweest met hun uitnodigingen en de grote zaal was dan ook tot de laatste plaats bezet. Velen moesten blijven staan. Het strijkorkest uit Dieren, versterkt met enkele 'Zutphense' Duitsers, opende de avond. Feldwebel Kippen han hield een welkomstspeech, waarin hij Ne- De geïnterneerde Duitse militairen hadden in de Buitensociëteit hun eigen studie- en leeszaal. (Regionaal Archief Zutphen, arch.nr.142, inv.nr.171) 44 ^utphen - 2017/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 12