David de Gorter Guust de Vries Jonge jaren Dit jaar is het precies drie eeuwen geleden dat de Nederlandse botanicus David de Gorter in Enkhuizen geboren werd. David bracht zijn laatste levensjaren door in Zut- phen, waar hij ook overleed en begraven werd. Hij was de eerste Nederlander die een complete Flora van de Republiek samenstelde en wordt daarom ook wel de vader van de Nederlandse floristiek genoemd. Het gezin De Gorter behoor de tot de gegoede burgerij van Enkhuizen, waar de welstand van de Gou den Eeuw nog steeds zichtbaar is. Zijn va der Johannes (1689 1762) had daar een medische praktijk en ook David was voor bestemd zich in de geneeskunde te be kwamen. Op z'n achtste jaar vertrok David naar Harderwijk, waar zijn va der een aanstelling als hoog leraar medicijnen had gekregen aan de Gelderse Aca demie. David volg de daar de Latijnse school, een opleiding met zware nadruk op taal en letteren. Leerlingen waren verplicht Latjn te spreken. Vandaar stapte David over op de Academie, die deel uitmaakte van het toenmalige hoger onderwijs. Hier volgde hij met veel vrucht de colleges van zijn vader en andere hoogleraren en promoveerde hij op 17-jarige leeftijd. Enig bekende portret van David de Gorter gegraveerd door de prentmaker Jacob Houbraken naar een verloren gegaan olieverfschilderij van de Zutphense schilder Johan Anthonie Kaldenbach. (Rijksmuseum Amsterdam) kwam promoveren. Davids liefde voor de botanica, die hij al van zijn vader had meegekregen, kreeg door de planten- tochten met Linnaeus rond Harderwijk een extra impuls en zou zijn verdere levens loop gaan bepalen. Na enkele jaren in Amsterdam een me dische praktijk te heb ben uitgeoefend, werd David aangesteld als lector in de geneeskunde in Harderwijk; curatoren gingen hiertoe over om zijn vader ervan te weerhouden naar Utrecht te vertrek ken, waar een meer prestigieuze instelling van hoger onderwijs stond. Vader en zoon De Gorter konden nu als collega's gaan sa menwerken. Om ook David voor Harderwijk te behouden, benoemden curatoren hem in 1745 tot gewoon hoogleraar. Een jaar later trouwde hij met Cornelia Bucerus uit Enkhui zen, afkomstig uit een geslacht van predikan ten en zilversmeden. In Harderwijk ontmoette David een jaar later de beroemde Zweedse natuurwetenschapper Carolus Linnaeus, die bij Johannes de Gorter In de Harderwijkse periode verscheen De Gorters eerste Flora, de Flora Gelro-Zutphanica (1745), met een lijst van planten van wat we 8 ^utphen - 2017/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 8