grootvader Peter van Apeldoren, Heer van Duistervoorde en Nijenhuis, werd op 2 fe bruari 1512 ingeschreven in het burgerboek van Zutphen en leefde met zijn vrouw Andrea Kreynck, een tante van Henrick Kaelsack, op havezate De Oude Poll bij Wilp. Hun oudste kleinzoon Peter werd in 1530 geboren en ging veel van de wereld zien. Hij studeerde in Orléans en Leuven, studeerde af in Keulen in 1550 en promoveerde in Ferrara in 1555 aan de juridische faculteit tot doctor in de Rechten. In 1561 werd hij tot raadsheer van koning Philips ll benoemd. In datzelfde jaar trouwde hij ook met Anna's dochter Geer- truid, op dat moment een jonge blom van 21 jaar. Het echtpaar kreeg een zoon en vijf dochters. De zoon en drie dochtertjes stier ven jong: Reinier, Anna, Henrica en Margriet [Margaretha].18 Twee dochters, Dorothea en Maria, bleven in leven en kregen zelf kinde- ren.19 Peter zelf stierf in 1592 en de erfenis van het echtpaar werd in 1597 verdeeld.20 De familie Van Apeldoren tot Duistervoor- de begroef haar leden in de dorpskerk van Huis Duistervoorde te Twello, na 1665. Aquarel van Jan de Beyer (1703 - 1780). (Paleis voor Schone Kunsten - BOZAR Brussel) Twello. In 1666 moesten in de grafkelder kis ten verzet worden om plaats te maken voor een jonge nazaat, die vanuit Emmerich over gebracht werd.21 Nog steeds ligt in de kerk van Twello een prachtige grafzerk met daarop de namen van Margaretha [f1604] en de man van haar zus Dorothea: Willem van Steenber gen [f1630]. Onder het tekstgedeelte met Willems naam is een vlak leeg gehouden voor een grafschrift voor zijn vrouw Dorothea. Zij stierf een jaar later [f1631] en frappant: dat gedeelte is nooit ingevuld. Dat doet aan de steen van oma Anna Slindewater denken.22 Anna's schoonzoon Peter leefde met zijn gezin niet op De Oude Poll maar op kasteel Duistervoorde bij Twello. Hij bleef tot zijn dood overtuigd rooms-katholiek en konings- gezind.23 Nadat de dorpskerk van Twello door de protestanten werd overgenomen, richtte zijn dochter Dorothea een schuilkerk in op de zolder van het kasteel, waar de vele katho- 6 ^utphen - 2017/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 6