Woelige tijden 5 hebben, dezelfde wapens die zus Anna ook heeft gehad.5 Daardoor ontstaat in later eeu wen verwarring. Zo verwisselt Van Spaen Jutte met Anna.6 Wie is nu wie? Is Anna hertrouwd? Nee! Anna blijven we in de jaren daarna in de archieven tegenkomen als weduwe van Hen- rick Kaelsack. Ze leeft nog als de Spanjaar den in 1572 het Bloedbad van Zutphen aan richten. Tot nu toe lijkt haar naam voor het laatst genoemd in een regest uit 1577, een stuk waarin ook haar dan getrouwde dochter Geertruid genoemd wordt met haar man, ene Peter van Apeldoren.7 Anna leefde in roerige tijden. In de kerk rommelde het. Het nieuwe gedachtegoed van de Reformatie won terrein, ook in Zutphen. Haar zwager Van der Capellen ging daar over tuigd in mee terwijl haar broer Coenraedt als kerkmeester de gemeenschap op de meer vertrouwde christelijke gedachten probeerde te houden en met dat doel voor ogen initi atief nam tot het oprichten van een biblio theek met 'verantwoorde' lectuur: de Librije naast de Sint-Walburgiskerk. Er was grote onvrede over het bewind van koning Philips ll, wat in 1568 zou uitlopen op een oorlog. Pas in 1591 zou Zutphen defini tief bevrijd worden. Verder was er naast alle 'gewone' leed het lijden door besmettelijke ziekten als tuberculose en die afschuwelijke pest, waarvoor de stad pas in 1576 de eer ste omgangsvoorschriften gaf.8 Er werden in die tijd veel kinderen wees. Daarom werd in 1564 het Burgerweeshuis opgericht. Een do cument uit datzelfde jaar vermeldt dat Anna 700 goudguldens heeft geschonken aan het nieuw opgerichte weeshuis voor het onder houd van de weeskinderen en dat zij en haar erfgenamen daarmee het recht verworven hebben om een vijfde weeskind in het huis te plaatsen.9 Ook de kindersterfte was heel hoog. Anna was elf jaar getrouwd met Henrick. Mogelijk hadden ze eerder kinderen en bleef alleen dochter Geertruid in leven. Een dergelijk lot trof Geertruid later. Zij verloor meerdere kin deren. Meer sporen van Anna Voor Anna ging het gewone leven door. Ze had de beslommeringen rond haar levenson derhoud. Zo zien we dat ze in 1549 een rente koopt, die haarjaarlijks tienJoachimsdaalders moet opleveren.10 Een jaar later blijkt ze pro blemen te hebben rond de jaarlijkse levering van rogge aan het Heer Hendriksconvent, en wordt ze bij deze vete in het gelijk gesteld.11 Uit een kentenis uit 1557 kunnen we aflei den dat haar ouders inmiddels gestorven zijn. 12 Samen met zus Jutte en haar broers Coen- raedt en Jacob besluit ze een huis uit de nala tenschap te verkopen.13 In 1564 is ze weer betrokken bij de verkoop van een huis, maar dan uit de nalatenschap van haar broer Coenraedt, die in 1559 is ge storven zonder een vrouw of kind na te laten. Ze doet dat dan samen met haar broer Jacob en haar zwager Hendrik van der Capellen, die inmiddels weduwnaar is van Jutte.14 In de stadsrekeningen van Zutphen uit 1570-1571 vinden we haar weer als ze de 9 gulden 24 stuiver Brabants krijgt, die eerder naar heer Johan Schimmelpenninck gingen. Iets verder in de rekeningen wordt ze op nieuw vermeld als juffer Anna Kaelsakx, zali ger Henrick Kaelsakx weduwe.15 Tot nu toe lijkt de vermelding uit 1577 de laatste te zijn. Dan laat ze in aanwezigheid van dochter Geertruid en schoonzoon Peter vastleggen dat ze een huisje uit de Beuker straat uitdrukkelijk schenkt 'tot der armen behoef'.16 Nieuw familiegeluk Als schoonzoon kreeg Anna Peter van Apel doren. Hij was Heer van Duistervoorde.17 Zijn ^utphen - 2017/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 5