Anna-lief, waar ben je gebleven? Het mysterie Anna Kaelsack Aartje Bos-Oskam Vlakbij het grote koperen vont in de Sint-Walburgiskerk, in de zuidbeuk, ligt een intrigerende grafsteen. Uit het gotische randschrift is op te maken dat Henrick Kaelsack op 20 oktober 1539 is overleden. In één ruk door heeft zijn weduwe in de rand alvast haar eigen gegevens zover mogelijk laten aanbrengen: in het jaar 15... op de... dag van... stierf Anna zijn huisvrouw. Zowel rond Henrick als Anna is verwarring. Anna zal intussen wel gestorven zijn, maar waar is ze gebleven? Verwarring rond Henrick Kaelsack Henrick Kaelsack was een leenman van de hertog van Gelre en schepen van Zutphen. Van tijd tot tijd klinkt de vraag: wie was zijn moeder? Het is nu uit de grafsteen niet meer af te leiden. In de Franse tijd zijn de hoek- medaillons met familiewapens uitgehakt. Muschart haalt Van Spaen en Van Rhemen jr. aan als oudere bronnen, die allebei vermel den dat voor Henrick de wapens van de fa milies Kaelsack en Kreynck zijn aangebracht. Henricks moeder, een Kreynck, lijkt bij of kort na zijn geboorte gestorven te zijn: 'ex matre Kreynck'.1 In de jaren daarna wordt Geertruid van Stuivenberg genoemd als zijn moeder. Verwarring rond Anna Kaelsack Anna kwam uit de schepenfamilie Slindewa- ter. Na de dood van haar man blijft ze in de kronieken voorkomen als juffer Anna Slin- dewater weduwe van Henrick Kaelsack. Ze is blijkbaar zwanger als haar man overlijdt en bevalt in 1540 van een gezonde dochter: Geertruid Henricksd. Kaelsack.2 Vernoemde ze daarmee Henricks tweede moeder? In diezelfde tijd liep er nog een juffer Slin- dewater in Zutphen rond: Anna's zus Judith, ofwel Jutte. In het belang van Jutte zitten be gin januari 1543 acht mannen bij elkaar om een huwelijk te beramen en te sluiten tussen Detail op de grafsteen: de liefdesknoop, het sym bool voor een goed huwelijk. Deel van de grafsteen van Henrick Kaelsack met de niet ingevulde datum voor Anna. ^utphen - 2017/1 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 3