Kater van het oorlogstoneel. Er werd een Zutphen- se afdeling van het Rode Kruis opgericht. De oorlog tussen Pruisen en Frankrijk was blijk baar de laatste zet die nodig was om de al lan ger bestaande plannen voor die oprichting in daden om te zetten. De freules Van Limburg Stirum coördineerden inzamelingen van ka toenen lakens, linnen kompressen, pluksel (verbandmiddel - rk) en sokken, maar ook van geld en geschriftjes om onder de gekwetsten te verspreiden. De Kunstvereeniging Pictura' be sloot de opbrengst van haar tentoonstelling aan het Rode Kruis te schenken. Stadsgenees heer dr. W. Sneltjes nam verlof en vertrok op 7 september naar Frankrijk om daar samen met andere vrijwilligers Franse en Duitse oorlogsgewonden te gaan verplegen. Onder tussen was het nieuwe schooljaar begonnen. Kandidaat-leerlingen voor de hbs hadden op H.A.D. Coenen was burgemeester van Zutphen van 1865 tot 1894. De mobilisatie van 1870 stelde hem voor grote problemen. Op deze foto zien we hem twee jaren voor zijn dood (1896) met zijn kleinzoons Paul en Henri. (Stedelijk Museum Zutphen) 2 en 3 september hun toelatingsexamen af gelegd.28 De mobilisatie duurde maar kort. Door de snelle nederlaag van Frankrijk verdween de oorlogsdreiging voor ons land. Eind septem ber zaten de meeste reservisten al weer thuis. In Zutphen werd alles weer bij het oude. Het bataljon infanterie keerde terug naar zijn eigen standplaatsen. Burgers werden verlost van de inkwartieringsperikelen. Vestingcom mandant Netscher werd overgeplaatst. De Zutphense Plaats Commandant, nog steeds majoor Reiche, werd weer het militaire aan spreekpunt in de stad. De weg naar Warnsveld ging weer open en op de stadswallen mocht weer worden gewandeld. Het opgestuwde Berkelwater werd afgevoerd en voor de boe- Jacob Dam (1824-1875) was tijdens de mobili satie van 1870 wethouder en een van de slechts vier Zutphense notabelen die niet probeerden de inkwartiering van soldaten in hun huis af te kopen. (RKD - Nederlands Instituut voor Kunstgeschie denis) ^utphen - 2017/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 19