Voorbeeldfunctie Oorlogsdreiging voelbaar? Van 1866 tot 1876 lagen hier enkele compagnieën vestingartillerie in garnizoen. Tijdens de mobili satie van 1870 werd het grootste deel daarvan overgeplaatst naar andere vestingen langs de IJssel. Tekening F.J.G. ten Raa, ca.1900. (Nationaal Militair Museum Soesterberg) - worden ingericht als hulpkazerne.26 Dat gaf enige verlichting, maar inkwartiering bij bur gers bleef nodig. Op 5 augustus liet Coenen een nieuwe lijst van kwartiergevers opstellen, voornamelijk personen uit de gegoede burgerij.27 Mensen van wie verwacht kon worden dat ze over vol doende ruimte beschikten om één of twee soldaten op te nemen èn die er niet onder zouden lijden als ze met de inkwartierings vergoeding van 60 cent per man per dag niet helemaal uit zouden kunnen. De aangewezen kwartiergevers konden kenbaar maken of ze de inkwartiering op zich namen of dat ze die wilden afkopen. Afkopen was beperkt moge lijk geworden door de hulpkazerne in School 3. Het afkoopbedrag was gelijk aan de inkwar tieringsvergoeding vermeerderd met 50 cent 18 ^utphen - 2017/1 per man per dag. Burgemeester Coenen nam zelf twee soldaten in de kost. Als hij gehoopt had met zijn goede voorbeeld andere burgers over de streep te trekken, kwam hij bedrogen uit. Slechts drie notabelen volgden zijn voor beeld: procureur en wethouder Jacob Dam, advocaat en notaris mr. D. Nijman en school opziener E.A.F.H. baron van Heeckeren. De overige gegoede burgers - van wie velen een prominente rol speelden in het maatschap pelijke leven van Zutphen - koesterden mis schien wel warme gevoelens voor vorst en va derland, maar waren niet bereid die op deze wijze te laten blijken. Zij kozen voor afkopen. Of ze allemaal onder inkwartiering zijn uit gekomen, valt te betwijfelen. Hulpkazerne School 3 had ook maar beperkte capaciteit. Het leven in de vesting Zutphen plooide zich naar de nieuwe omstandigheden. Naast de militie werd ook de stedelijke schutterij in staat van paraatheid gebracht. Wapens en uitrusting - voor zover beschikbaar - werden uitgereikt en extra exercities gehouden. Het voor 21 juli aangekondigde concert in de Buitensociëteit van het muziekkorps van het 4e Regiment Huzaren werd afgelast. De huza ren hadden even iets anders aan hun hoofd. Maar de uitvoering van de Zutphensche Muzijk- vereeniging Concordia ging op 16 augustus ge woon door. En enkele dagen later kwam het muziekkorps van het 2e Regiment Infanterie uit Arnhem hier een concert geven. Blijkbaar was de oorlogsdreiging voor ons land toen al duidelijk afgenomen, want een week later was dit korps opnieuw te beluisteren in de Buiten sociëteit. De voor 2 augustus uitgeschreven verkiezing van een Zutphense afgevaardigde naar Provinciale Staten vond gewoon door gang. De Zutphensche Courant berichtte met extra bijlagen en bulletins uitvoerig over het verloop van de oorlog in Noord-Frankrijk. De firma WJ. Thieme adverteerde met kaarten

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 18