Paraat, maar niet van harte Zutphen tijdens de mobilisatie van 1870 Rob Kammelar In de I9e eeuw hadden zowel Frankrijk als Pruisen begerige blikken laten vallen op Nederlands grondgebied. Keizer Napoleon III aasde op Luxemburg - dat in een perso nele unie met ons land verbonden was - als compensatie voor Pruisische gebiedsuitbrei dingen. Het expansionistische Pruisen werd er van verdacht Limburg, dat nog tot 1866 deel had uitgemaakt van de Duitse Bond, te willen annexeren. Het was dus niet vreemd dat Nederland zijn leger mobiliseerde, toen in juli 1870 een oorlog tussen Frankrijk en Pruisen onvermijdelijk leek. Hoe die mobilisatie verliep in vesting- en garnizoensstad Zutphen, vertelt het volgende verhaal. Troepenbewegingen Vrijdagavond 15 juli 1870 besloot de Neder landse regering tot mobilisatie, onmiddellijk nadat Frankrijk zijn strijdkrachten gemobili seerd had. Het Zutphense garnizoen bestond op dat moment uit vier compagnieën van het 3e Regiment Vestingartillerie en twee eska drons van het 4e Regiment Huzaren. Maar dat veranderde snel. Er werden vier lichtingen militiereserve opgeroepen, waardoor het gar nizoen flink in omvang toenam. Tegelijker tijd werden de meeste vestingartilleristen per direct overgeplaatst naar andere vestingen en forten van de IJssellinie.1 Een klein detache ment kanonniers bleef hier om het Zutphen- se geschut te bemannen. Ook de huzaren - reserve-eskadron en depoteskadron van het regiment - bleven in Zutphen. Bovendien werden drie compagnieën in- Tijdens de mobilisatie van 1870 fungeerde Zutphen nog als vesting in de verdedigingsstrategie van het Ne derlandse leger. Hier de wallen van het Traliebolwerk, gezien vanuit het noorden, met rechts de Kruittoren (op het huidige Stationsplein) en de - inmiddels verdwenen - cavaleriemanege. Aquarel door Willem van der Worp, 1862. (Stedelijk Museum Zutphen)

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 13