FLORA vn PRO VINCI ARUM DAVIDIS de gorter, BELGII FOEDERATI I N D I G E N A. J I. M. Pbil Mei. DA antebac in Acai. Har- ierwicena Mei. Bean. Prof. ori. iem Augufl.f" inRu forum Imperatricis ArcbtatrtAcad. Cétf Nat. Cur. lmper. Scient. Petropol. Reg. Stockholm. Societ. Reg. Londin. Harlem. Rot ter od. Heffing. Agricultura Amfielod. Membrt H A R L M I Apud C. H. Bohn Filium, Bibliopolas, MDCCLXXXI. Titelblad van Flora VII Provinciarum. (Foto auteur) Rouwenoort (1741-1815), zoon van Willem Hendrik, en getuigt van de grote inzet van de Van Rouwenoorts voor de botanica. In 1781 kocht De Gorter een groot huis tus sen de voormalige Molenbeekstraat (de huidi ge Rozengracht en Overwelving) en Gasthuis straat. Het huis is vandaag niet meer terug te vinden. Samen met vader en zoon Van Rou- wenoort en andere deelnemers aan de bo tanische kring die zich in Zutphen vormde, doorkruiste hij de omgeving van zijn nieuwe woonplaats en zo legde hij de basis voor nog twee publicaties: de Flora VII Provinciarum Belgii Foederati indigena en de Flora Zutphanica, beide uit 1781. De eerste bevatte een lijst van plantensoorten van de Zeven Provinciën, de tweede de soorten te vinden rond Zutphen. De Flora VII Provinciarum is De Gorters meest complete Flora van de noordelijke Nederlan den boven de grote rivieren, inclusief Zee land. Tot de verschijning van de Flora Belgii Septentrionalis van Hermannus Christiaan van Hall (1825 en volgende jaren) is dit onge twijfeld het meest gebruikte handboek voor de kennis van de Nederlandse flora geweest. In 1782 verscheen ook nog De Gorters Leer der Plantkunde. Het werd opgedragen aan de magistraat van de stad, die uit erkentelijkheid voor deze opdracht aan David en zijn gezin het grootburgerschap van Zutphen schonk. De Gorter overleed op 3 april 1783. Vijf da gen later werd hij in het noordertransept, nu aangeduid als Credokapel, van de Walbur- giskerk begraven. De weduwe Schultz kocht daartoe op 4 april grafnummer 8, tegen de westelijke muur. Een steen met zijn naam is er nooit geweest. David de Gorter en zijn laatste rustplaats raakten in de stad waaraan hij zijn Leer der Plantkunde opdroeg, in de vergetel heid. In 1967 is dankzij de inspanningen van stadsarchivaris Tine Doornink-Hoogenraad (1908-1999) in de kapel een herinnerings bord aangebracht. Dit wacht op een duurza mer monument, aldus de archivaris in een le vensschets van De Gorter in het boek IJssel Berkelflora - In het voetspoor van David de Gorter (1971), dat ze samen met burgemeester Sijt- ze de Jong (plantentekeningen) samenstelde. Het is echter anders gelopen; het bord werd op een kwaad moment geen plaats meer waardig gekeurd en verdween naar de kelder. De Gorters naam leeft voort in de naam van het Nederlandse floristentijdschrift Gorteria en in het naar hem genoemde natuurpad in Zutphen. Literatuur - Guust de Vries, Leven en werk van David de Gor ter, vader van de Nederlandse floristiek. Barneveld 2015. 12 ^utphen - 2017/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 12