huidige Nederland België wijde omtrek en Belgica Foederata staat voor de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Per Foe- deratum Belgica is dus te beschouwen als een nadere kwalificatie van Belgica. Een nieuwe Flora was volgens De Gorter nodig omdat de Flora Gelro-Zutphanica maar een deel van het land bestreek. Het aantal vermelde soorten is dan ook uitgebreid met zo'n vijfhonderd. David bleef drie jaar na de dood van Cornelia weduwnaar. In mei 1775 trouwde hij in Haar lem met de meer dan 25 jaar jongere zeeka piteinsdochter Maria Elisabeth Schultz, boe zemvriendin van de schrijfster Betje Wolff. In datzelfde jaar verhuisde hij naar de Spaar- nestad, waar hij weer ging praktiseren om in zijn levensonderhoud te voorzien. Behalve dat zijn tweede vrouw er vandaan kwam, heeft mogelijk ook de rijke duinflora hem naar Haarlem gelokt. Over de Haarlemse periode is weinig bekend, maar kennelijk kreeg David daar na enkele jaren heimwee naar het Gel derse. Al in 1778 vertrok hij met vrouw en vijf kinderen naar Zutphen. Naar Zutphen Het ligt voor de hand dat de plantenrijkdom rond de IJsselstad hem bekoorde, maar er moeten meer factoren in het spel geweest zijn waarom de familie al zo snel weer verhuisde. Een daarvan was ongetwijfeld de vriendschap met de familie Van Rouwenoort van de Ulen- pas bij Hoog-Keppel. Nog maar net hoogle raar in Harderwijk was David al door Willem Hendrik baron van Rouwenoort (1705-1782) uitgenodigd om de tuin van het buiten te ko men bezoeken en hij zal vaak terug geweest zijn om de planten uit alle werelddelen die daar verzameld waren te bewonderen. In 1783 verscheen van zijn hand de Catalogus plantarum Ulenpassiani, een lijst van bijna 800 plantensoorten die groeiden in Van Rouwen- oorts tuin en kassen. Het geschrift is opgedra gen aan Hendrik Adriaan Willem baron van Landhuis De Ulenpas bij Hoog-Keppel waar baron Willem Hendrik van Rouwenoort een grote tuin met exotische en inheemse planten aanlegde; naar een schets van Jan de Beijer uit 1743. (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) r "1 ^utphen - 2017/1 11

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 11