Impressie van boerderij De Brake in Warnsveld die in 1929 is afgebrand. Het voorhuis is mogelijk het bijgebouw bij de burchtheuvel van ridderleengoed De Brake zoals afgebeeld op een kaart uit 1644 (zie noot 5). (Tekening auteur naar een ongedateerde foto) familie Iseren wegens verantwoordelijkheid voor de dood van hun familielid Andries. Het is niet bekend hoe de afloop voor de andere deelnemers aan dit conflict is geweest. Enke len van hen komen we op latere tijdstippen gewoon in de archieven tegen, levend en wel. Onder hen Reyner ter Brake Arntszn. en zijn neef. Een plausibele verklaring voor een dood vonnis van alleen Andries Iseren zou kunnen zijn dat hij zich gaande het proces tot vrij- schepen heeft laten inwijden om daarmee zekere voordelen te kunnen genieten die vrij- schepenen tijdens rechtszittingen van het vrij- gerecht bezaten. Hij bezat er zeker het niveau en de connecties voor. Als Iseren inderdaad vrijschepen is gewor- den, dan kan dat een rol hebben gespeeld in de afloop van het conflict. Het Zutphense stadsbestuur had als regel dat vrijschepenen geen deel mochten uitmaken van de magis traat als schepen. Toen de aanklacht tegen Iseren en de zes anderen in 1451 bij de magis traat binnenkwam, werd de machtige en lang jarige schepen Iseren plotseling uit het stads bestuur verwijderd. Iseren beklaagde zich hierover bij het Koninklijk Kamergerecht en het stadsbestuur van Zutphen werd gedwon gen Iseren weer in het bestuur op te nemen. Ook werd de stad gedwongen om aanklager Reyner ter Brake Arntszn. voor het Konink lijk Kamergerecht te dagen. 7 Dat Iseren mo gelijk vóór 1451 in het geheim vrijschepen is geworden, kan een goede verklaring vormen voor deze ongewone gebeurtenissen en het ongewone doodvonnis, in dat geval namelijk wegens de zwaarwegende eedbreuk van een vrijschepen.8 Feit is dat Andries Iseren zich, zoals hier voor vermeld, na het uitroepen van de ver- ^utphen - 2016/4 103

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 7