Aangekocht in 1962 Ria Kalf neemt vandaag haar intrek in Het Dorp De Munt. (Stedelijk Museum Zutphen) Het Wijnhuisfonds verwierf het gebouw door aankoop in 1962. Het dak was zo lek als een zeef, waardoor de zeldzame eiken kap met vernietiging bedreigd werd. In het gebouw waren twee krotwoningen ingericht. Op de verdieping was een enorm stenen gevaarte gebouwd, dat dienst gedaan heeft als vleesro kerij en zonder rechtstreekse ondersteuning enkel droeg op de balklaag, waardoor een verzakking was ontstaan. De muren waren zo vaak gewijzigd door nieuwe ramen te hakken en oude dicht te metselen dat het verband to taal zoek was. De lage kap boven de inrijpoort was verhoogd om ruimte voor een verdieping te winnen. Het erf was met een boerderij met veestalling en een paardenstalling met vlees rokerij volgebouwd. In 1964 kon het Wijnhuisfonds de kostbare kap en de balklagen met karbeels en sleutel stukken alsmede de topgevels dwars op de straat gericht, herstellen en een deugdelijk dak aanbrengen. De eerste fase van het her stelwerk, waardoor het gebouw voor verder verval werd behoed. Tevens werden de over tollige aanbouwen en de op het erf gebouwde boerderij afgebroken. In september 1966 is een aanvang gemaakt met het verder herstel van de gevels en het in terieur, een zeer omvangrijk en kostbaar werk. Het gebouw is bestemd tot kunstgalerie. De zolderruimte onder de kap is gereed en reeds in gebruik voor het geven van balletlessen. Het bestuur van het Wijnhuisfonds is bij zonder verheugd, dat het herstel van het ge bouw goed vordert en met zulk een prachtige gift gesteund wordt door het Prins Bernhard- fonds. 13 december 1966 - De laatste van de eerste vijfentwintig gehandicapten, die "Het Dorp" gaan bewonen, is een Zutphens meisje. Het is Ria Kalf (34) die vanmorgen uit haar ouder lijk huis (Van Löben Selsstraat 13) naar haar uitermate smaakvol ingerichte 'Dorp'-huisje is vertrokken. Ze behoort dus in zekere zin tot de "kwartiermakers", die deze leefge meenschap voor gehandicapten leefbaar gaan maken, ook voor de volgende contingenten bewoners. Tot september 1967 zal het inwo nertal tot vijfentwintig beperkt blijven, dan komt er een nieuwe groep van rond negentig bewoners. Het is ongeveer vier jaar geleden, dat Ria aan dr. Klapwijk schreef om een plaatsje in "Het Dorp". Er moesten heel wat formaliteiten worden vervuld, voordat het meisje nu ongeveer een maand geleden de finitief bericht kreeg, dat ze bij de eerste vijf entwintig bewoners hoorde en dus vandaag haar huisje (nummer 10) kon betrekken. "Ik heb echt wel in spanning gezeten", vertelde ze ons voor haar vertrek. Ria gaat erg graag, want hoe goed ze het thuis ook had, ze ziet in zo'n speciale leefgemeenschap voor gehandi capten meer toekomst. "Je bent er als gehan dicapten onder elkaar, je krijgt gemakkelijker contact met anderen en loopt minder gevaar te vereenzamen", meent ze. Ria is destijds - van 1945 tot 1950 - ook 122 ^utphen - 2016/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 26