Tien mille voor herstel van De Munt Pand dateert uit 1300 Stichting St. Walburgis Ziekenhuis is een particuliere instelling van weldadigheid, die gedurende veertig jaar een algemeen zieken huis exploiteert. Het komt in Zutphen dus tot een samengaan van een semi-gemeentelijk orgaan met een zuiver particulier rooms-ka- tholiek instituut. Het spreekt vanzelf dat een dergelijk sa mengaan garanties noodzakelijk maakt ten aanzien van - bijvoorbeeld - de inspraak en levensbeschouwelijke opvatting van patiënten en personeel. Beginselverklaring Over die garanties is door beide besturen overeenstemming bereikt. Ze zijn vastgelegd in een 'beginselverklaring' en in een ontwerp tot wijziging van het reglement van het Oude en Nieuwe Gasthuis, dat volgende week aan de gemeenteraad zal worden voorgelegd. Doel van het ziekenhuis is primair een zo goed mogelijke behandeling en verzorging van de zieke mens. Daarnaast moet ook reke ning worden gehouden met de totale mens en daarom dient ieders levensbeschouwing ten volle te worden gerespecteerd. Men wil dan ook ten volle garanderen, en over en weer bevorderen, dat de patiënten zo volle dig mogelijk de geestelijke verzorging ont vangen, waarop zij krachtens hun levensover tuiging aanspraak menen te kunnen maken. Dit zelfde wordt gewaarborgd ten aanzien van de geestelijke vorming en verzorging van het personeel. Walburgis ziekenhuis. (Stedelijk Museum Zutphen) i december 1966 - Het Prins Bernhardfonds heeft aan het Wijnhuisfonds een schenking van 10.000 gedaan voor herstel van het ge bouw "De Munt" aan de Rode Torenstraat 10-14. Het Prins Bernhardfonds stimuleert de bescherming van cultuurwaarden in Ne derland en heeft blijkbaar in de bijzondere kwaliteit van 'De Munt' aanleiding gevonden nog in hetzelfde jaar een belangrijke schen king te doen. De bijzonder fraaie kap van 'De Munt' leert dat het gebouw is te dateren om trent 1300. In de archiefbronnen wordt het huis voor het eerst genoemd in 1445. Het werd toen bewoond door Derck van Drynen Johanszoon, die schepen en raad te Zutphen is geweest. In de twee belendende panden woonden toen de Schimmelpennincks. Het was in die tijd een deftige buurt. De Rode Torenstraat heette in de middeleeuwen de Papenstraat, hetgeen er op wijst, dat er veel geestelijken woonden. Nadien stond het huis bekend als Drynemanshuis, maar in de 16e eeuw vindt men het vermeld als 'de huysin- ge, dat men nu die Munte noemt of dat de Munte te wezen placht'. In de middeleeuwen bezaten de meeste belangrijke steden het muntrecht. Ook in Zutphen is in verschillende perioden munt geslagen, voor het eerst in de jaren 1478 1480, waarvan nog exemplaren bewaard zijn gebleven. Ook is dit bekend uit een afreke ning tussen de schepenen van Zutphen en de muntmeester Nicolaes, die later vele jaren muntmeester is geweest van hertog Karel van Gelre. De muntmeester zal stellig in het ge bouw gewoond hebben. Ook in het einde van de 16e en het begin van de 17e eeuw is er in het gebouw munt geslagen. ^utphen - 2016/4 121

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 25