Zutphen vijftig jaar geleden: 1966 (3) Theo Heel Zutphen zong lof van en voor Leger des Heils Jubileumbijeenkomst werd indruk wekkende happening Van hoon en spot naar respect en bewondering Hebing Altijd nodig 10 oktober 1966 Heel Zutphen heeft zater dagavond in een overvolle Buitensoos de lof gezongen van een jubilerend Leger des Heils, dat - bij monde van de divisie-officier voor Oost-Nederland, de luitenant-kolonel Pieter Deurloo uit Velp - deze hulde geheel dele geerde aan Hem, Wiens boodschap door het Zut-phense korps vijfenzeventig jaar lang op zo'n indringende wijze is uitgedragen: 'Wij lo ven U, o God, wij loven U' (psalm 75). Het Leger won het glansrijk van The Beatles, want er was - hoewel de tele visie flitsen van de Amerikaanse tournee van deze Britse beatgroep uitzond - opvallend veel jeugd in de zaal. Die jongeren hebben The Beatles niet gemist en de ouderen heb ben meer waar voor hun bijdrage aan de collecte gekregen, dan 'Johnny en Rijk' hen thuis voor hun kijkgeld konden geven. De jubileumsamenkomst laat zich nog het best karakteriseren met een modeterm. Het was een 'happening', een onvergetelijke 'happening' van de beste soort! Overste Deurloo herinnerde er aan, dat vier enzeventig jaar geleden, in 1892, in dezelfde zaal niemand minder dan de stichter van de Salvation Army, William Booth, het toen nog piepjonge Zutphense korps opwekkend had toegesproken. Dat was een heel andere tijd. Het Leger des Heils werd toen nog bespot en verguisd. De divisiecommandant, die de vele activi teiten van het Leger des Heils, ook op maat schappelijk gebied, kort schetste, zag het jubileum van het Zutphense korps als een kostbaar juweel tegen een achtergrond van zwart fluweel. 'Een Gods geschenk tegen de donkere wolken van een moeilijk begin'. Er was in die driekwart eeuw wel iets veranderd. Dat nu vertegenwoordigers van het dagelijks gemeentebestuur en van de plaatselijke pre dikanten zouden spreken, was daarvan een treffend bewijs. Het speet de luitenant-kolonel Deurloo, dat het met zangeressen, zangers en muzikanten volgepakte toneel van de Buitensociëteit niet groter was. Er moesten nu zangverenigingen, die graag wilden meedoen, worden teleurge steld. Daarbij was ook een r.-k. koor. Uit de grote belangstelling van de zijde van het gemeentebestuur - alleen wethouder me vrouw Baas-Goosen was tot haar spijt verhin- Leger des Heils in de Buitensociëteit. (Stedelijk Museum Zutphen) ^utphen - 2016/4 119

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 23