Wie was toch... Bernard Jacob Hoetink Vader Hoetink, kruidenier in Deventer, ziet zijn zoon Bernard Jacob (*1876, Deventer) als opvolger in de zaak. Maar die wil veel lie ver kunstschilder worden. Daar lijkt weinig kans op. Hij wordt leerling-banketbakker bij zijn oom in de Lange Bisschopsstraat. In 1898 verhuist het hele gezin - vader, moeder, Bernard Jacob en oudere zus Johanna - naar Warnsveld. De Hoetinks nemen hun intrek op de bovenverdieping van café-restaurant De Pauw. In mei 1900 vertrekt Bernard naar Arn hem. Een half jaar later keert hij terug en is hij 'photograaf'. Dat blijkt zijn 'stiel'. Uitge ver Misset vraagt hem om foto's voor een toe ristisch streekgidsje. Er zullen tot 1920 nog vijftien gidsjes volgen. In 1904 krijgt zijn foto 'Warnsveld' een eervolle vermelding van de Nederlandsche Fotografische Kunstkring. La ter wint hij de derde prijs in een landelijke fotowedstrijd van de anwb. Samen met de bekende streekhistoricus en folklorist HJ. Heuvel maakt hij lange wandel en fietstochten door de Achterhoek, op de Veluwe en langs de Berkel. Meester Heuvel maakt er herhaaldelijk melding van in zijn dagboeken. Ook met die andere schrijvende schoolmeesters, HJ. Krebbers en GJ. Mei- nen, trekt Hoetink er op uit. Per stoomtram gaat hij op reportage naar Emmerik en naar Isselborg. Zijn foto's verschijnen in landelij ke familiebladen zoals Op de Hoogte en Eigen Haard, vaak bij verhalen van Heuvel, Odink en andere streekschrijvers. Uitgeverij Meu- lenhoff vraagt hem voor de deeltjes De Achter hoek en De Veluwe uit de serie Ons mooie Neder land, die in 1917 en 1918 zullen verschijnen. Hoetinks foto's zijn geen toevallige kiekjes. Hij besteedt veel zorg aan de compositie. Zijn onderwerpen zijn vaak landschappen - idyl- Drogenaptoren, ca. 1920. (Foto B.J. Hoetink, Stede lijk Museum Zutphen) lisch bijna - met daarin een boerderij, land huis of molen. Zijn foto's zijn documentair en kunstzinnig tegelijk. Mensen maken deel uit van het landschap en zijn zelden van dichtbij te zien. Op interieurfoto's lijken ze op te gaan in hun dagelijkse bezigheden zonder te pose ren. Hoetinks opnamen zijn evenwichtig en verstild; stillevens, meer dan actiefoto's. Maar Hoetink zoekt soms ook de actualiteit. Hij werkt enige tijd als persfotograaf. En als in 1914 Belgische vluchtelingen in Borculo neerstrijken, legt Hoetink dat vast. In 1925 verhuist hij - inmiddels getrouwd met Jo hanna Wunderink - naar Hengelo (O). Daar ontwikkelt hij zich alsnog tot een verdienste lijk amateurschilder. B.J. Hoetink overlijdt in 1960. (Rob Kammelar) Literatuur - Bevolkingsregister Warnsveld (RAZ). - G.J.B. Stork: Wie was toch fotograaf B.J. Hoetink uit Warnsveld, in ARCHIEF 1976. - Ben van Dijk Stef Grit: Hendrik Willem Heuvel. Een bijzonder mens. Doetinchem 2006. 116 ^utphen - 2016/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 20