Drie musketiers in verschillende stadia van het afvuren van een musket. Een musket was zwaarder dan een roer en moest bij het richten en vuren gesteund worden met een ijzeren steunvork (four- quet, furket). (Prenten Jacob de Gheyn, ca. 1610. Rijksmuseum Amsterdam) Al in 1607 zijn de roers helemaal verdwenen, terwijl de verhouding tussen de aantallen vuurwapens en spiesen binnen de compag nie was verschoven naar ruwweg 1 op 1 Ook werden de compagnieën kleiner, hetgeen deels is terug te voeren op de toegenomen vuurkracht. Tabel 2 geeft een overzicht van de veranderingen die zich voltrokken in de samenstelling en de bewapening van een ge middelde compagnie voetvolk van het Staatse leger gedurende het eind van de 16e en begin van de i7e eeuw.5 Er zijn vier opvallende trends te zien: 1 Het roer verdwijnt in vrij korte tijd ten gunste van het musket. 2 Het aandeel spiesen neemt snel toe en stabiliseert vervolgens op bijna 40%. 3 De verhouding vuurwapens blanke wa pens stabiliseert op ongeveer 1 1. 4 Het aantal manschappen in een compag nie is in deze periode gehalveerd. We gaan nu terug naar de bewapening van het Zutphense garnizoen (tabel 1 Als we bedenken dat daar een momentopname uit 1592 gegeven wordt van vier afzonderlijke compagnieën, dan is de overeenkomst met tabel 2 (bij 1593), waar gemiddelde cijfers voor de gehele infanterie van het Staatse le ger getoond worden, verbluffend te noemen. Dat geldt zowel voor de wapenverdeling als voor de compagniessterkte. Nog meer monsteringen Een volgende monsterrol van het Zutphense garnizoen dateert van 20 november 1606.6 De troepen van kolonel Diederik van Dorth worden dan gemonsterd. Behalve twee vanen ruiterij zijn er twaalf compagnieën voetvolk. Over de bewapening van deze compagnieën wordt jammer genoeg niets vermeld. Alleen hun sterktes staan genoteerd. Die verschil den onderling nogal. De kleinste compagnie, met slechts 65 man, was die van kapitein Jorg Visuele instructie voor het hanteren van de onge veer zes meter lange spies. (Prent Jacob de Gheyn, ca.1610. Rijksmuseum Amsterdam) 114 ^utphen - 2016/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 18