kwam dan ook kort na de executie te overlij den. Voor het voltrekken van het vonnis over Van Oldenbarnevelt werd om meerdere re denen voor Mr. Hans Pruijm gekozen. Mede ook op voorspraak van genoemde Mr. Jacob Mosel. Pruijm was nauw verwant (schoonva der) aan deze scherprechter. Aan de executie van Johan van Oldenbarne- velt dankt Mr. Hans Pruijm ook zijn bijnaam: 'veltscheerder van Bernevelt'.23 Pruijm was zeker ook trots op zijn alias, want bij zijn over lijden op 17 april 1621, thuis op bed in de Utrechtse Santstraet, werd deze naamspeling nog steeds gebruikt! In 1576 was Johan van Oldenbarnevelt 1547-1619) pensionaris van Rotterdam ge worden. Hierdoor nam hij automatisch als afgevaardigde van zijn stad deel aan de ver gaderingen van Holland. Zo verkeerde Van Oldenbarnevelt nu bijna dagelijks op het Binnenhof en viel daar op vanwege zijn grote werklust en hoge intelligentie. In 1582 bracht hij het tot vertrouwenspersoon van stadhou der-prins Willem van Oranje. Na diens moord in juli 1584 ontstond er een machtsvacuüm. De oudste zoon van Willem van Oranje, prins Philips Willem, zat in Spanje gevangen en was Onthoofding Johan van Oldenbarnevelt door scherprechter Mr. Hans Pruijm, 13 mei 1619. Ets van Jan Luyken 1649-1712. (Rijksmuseum Am sterdam) daardoor niet beschikbaar om zijn vader op te volgen. De tweede zoon, prins Maurits 1567 1625), werd nu als stadhouder van Holland en Zeeland benoemd. Van Oldenbarnevelt werkte aanvankelijk prima samen met de twintig jaar jongere Maurits. Wat betreft hun karakters vulden zij elkaar goed aan. Tijdens een wapenstilstand die met de Spanjaarden was overeengekomen ontstond er echter een eerste conflict tussen beiden. Prins Maurits had liever doorgevochten en was tegen; de gematigde Oldenbarnevelt was vóór. Dit con flict legde weer de kiem voor een nog grotere strijd tussen beiden. Door de veranderingen op het gebied van het geloof was hun onenig heid nog verder geëscaleerd en vochten bei den een hevige machtsstrijd uit. Uiteindelijk leidde dit tot een staatsgreep. Van Oldenbarnevelt werd nu op 29 augus tus 1618 op verdenking van landverraad gear resteerd. Na een kort vooronderzoek werd in februari 1619 het eigenlijke proces opgestart. De raadspensionaris was maandenlang het ^utphen - 2016/4 109

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 13