morien books accordirt vnd bij deesen rentmeester betaalt 20 daler 20 stuiver facit 22 gulden 4 ver' (zie afb. 4).16 Voor het verbranden van het lichaam gebruikte scherprechter Pruijm vier karren hout en twee vimmen stro.17 Op 30 augustus 1601 wordt aan Meester Hans Praum scherprechter 'van utleidongh seckeres vrouwe persons' een daler betaald. Deze vrouw had tegens verbott der enige tijd in de Roode Toornstrate in De Calen verble ven 'ende aldaer ohnehrlicke stucken bedreven'. Johan Lambertss (de stadsvilder, goltgrever, reinmaker) ontving een halve daler voor zijn assistentie.19 Na zijn vertrek eind 1604 als scherprechter Verklaring en kostendeclaratie van scherprechter Hans Pruijm tegen 'tovernaerster' Janneke Peters, echtgenote van Cornelis Anthoniszoon Veelman. 'Den I2en Julii 1614. Meester Hans Pruym, scherprechter, verclaerden bij zijnen gedaenen eedt, dat hij door laste van den edele heere officier, Jannichgen, Cornelis Thunis- zoon Veelmans huysfrouwe, willende visiteren off zij geen teyckenen aen haer lichaem en hadde, alsoo zij van toverye befaemt was, ende tastende aen desselffs Jannichgen, voorhooft, voor aen 't haer, deselve Jannichgen tegens hem, respondent, seyde (alleer hij haer geseyt hadde to wat eynden hij aldaer tasten ende sach) in effecte aldus: "jae, ick weet well wat ghij seggen wilt van dat litteycken, dat litteycken hebbe ick gevallen", ende dat hij, deponent, daerop antwoorden: "jae, weet ghij dat te seggen, ghij weet wel meer", dat hij terstont sach ende voelden een cleyn litteycken aen de voorschreven Jannichgen voorhooft aen desselffs haer, ende dat hij, deponent, vraegende hoe sij aen't voors[chreven] litteycken quam, de voors[chreven] Jannichgen daerop antwoorden, dat sij haer aen- sicht in haer jonckheyt verbrant hadde ende 'tselve litteycken daervan behouden. Verclaerden noch, dat hij, deponant, als scherprechter omtrent 22 jaeren [1592/93] geleden tot Mombour in 't bisdom van naar Utrecht wordt mr. Hans Pruijm in Zut- phen op 19 juni 1605 door mr. Hans Knutell opgevolgd: 'Hans Knutell hebbende recommenda- tie van Mr. Hans Praun gewesene Scharprichter al hier, angenoomen op behoef tot Scharprichter deser stadt'P De 'veltscheerder van Bernevelt' In 1619 verkreeg de voormalige Zutphen- se scherprechter Hans Pruijm de 'eervolle' opdracht om onze grote politicus Johan van Oldenbarnevelt te onthoofden. Dit was nor maal een taak voor de scherprechter van het Hof van Holland (standplaats Haarlem). Deze functionaris, Mr. Jacob Mosel,22 kampte ten tijde van de executie echter met ziekte en Trier, wel 75 personen, die als tovernaers gecon- demneert waeren, gebrant heeft ende dat alle de zelve personen oock een sodanich litteycken boven aen haer hooft hadden. Item dat oock scherprech ter geweest es tot Sutphen ende dat in den tijt als hij daer scherprechter was, aldaer gevangen was een vrouw-persoon, die befaemt was ende bekende een tovernaerster te zijn, ende d'welcke voor den gerechte aldaer geexamineert worden op seeckere delicten, bij haer geperpetreert, die in 't examen haer hals in presentie van de heeren gebroocken worden ende dat dezelve vrouwpersoon oock soodanich litteycken als voors[chreven] aen haer hooft hadde.' 'Specificatie voor meester Hans Pruym, Scherp rechter der Stadt U[trecht] 'tgeene hij verdient heeft aen [Jannichgen, huysfrouwe] Cornelis Theuness[oon] In den eersten compt hem dat hij deselve tot drie reyse in't water heeft gebrocht in presentie van de edele heeren schepenen, compt daer-van de som- me van 3 gulden Noch compt hem dat hij d'selve heeft gewegen in presentie vande ed[ele] heeren v[oor]sch[reven] tot tauxatie van't selve, de zomme van 2 gulden Somma 5 gulden'2I 108 Sutphen - 2016/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 12