een verzoek tot terugbetaling van vier maan den kostgeld a 64, - dat in juni 1804 werd ingediend door de raad van Zutphen bij de Raad der Marine in Den Haag.10 Uitwisseling en verdere loopbaan Zijn verblijf in Zutphen was van betrekkelijk korte duur. In het voorjaar van 1804 werden honderd Bataafse krijgsgevangenen uitgewis seld tegen een zelfde aantal Britten die in de Bataafse Republiek gevangen zaten. Charles Jeffreys was een van hen.11 Na terugkeer in Groot-Brittannië zette Jeffreys zijn loopbaan bij de marine voort. De maanden die hij in krijgsgevangenschap had doorgebracht, be nadeelden, voor zover bekend, zijn loopbaan niet. Op 8 maart 1805 werd hij tot luitenant bevorderd.12 Helaas is nog niet helemaal dui delijk hoe zijn loopbaan zich in de jaren tus sen 1805 en 1813 ontwikkelde. In augustus 1810 trouwde hij met Jane Gill uit Londen en in 1813 kreeg hij het bevel over de brik Kan garoo. In augustus 1813 vertrok de Kangaroo met het zusterschip Emu naar Australië om in de wateren rond de zuidoostkust van het nog grotendeels onbekende continent kolo niale dienst te gaan doen. Aan boord van de Kangaroo was ook zijn echtgenote. Dat was in die tijd beslist niet ongebruikelijk.13 Op 30 april 1810 had Lachlan Macquarie, de gouverneur van de staat Nieuw-Zuid-Wales de regering in Londen gevraagd hem twee brikken ter beschikking te stellen.14 Omdat alle beschikbare schepen werden ingezet in Europa, duurde het lang voor het verzoek van de gouverneur werd beantwoord.15 Pas op 10 januari 1814 zeilde de Kangaroo de baai van Sydney binnen. De Emu was op de Atlantische Oceaan door een Amerikaan se kaper opgepakt.16 Na aankomst wilde de gouverneur uitleg over de duur van de reis. Waarom was de Kangaroo zeven maanden onderweg geweest? Jeffreys legde uit dat hij op bevel van een meerdere twee weken op Madeira had moeten wachten en bijna een maand in Rio de Janeiro had gelegen om vers voedsel en water in te nemen. Bovendien moest de scheepshuid worden gebreeuwd. Zijn schip was nogal gevoelig voor lekkages, omdat het van jong hout was gebouwd. Aan Kaap de Goede Hoop had hij enkele weken oponthoud gehad in verband met stormscha- de.17 In februari 1814 kreeg Jeffreys opdracht te helpen bij het overbrengen van de nood lijdende bevolking van het eiland Norfolk in de Stille Oceaan naar Tasmanië. In verband met een ernstige ziekte van zijn echtgenote droeg hij het bevel over de Kangaroo over aan een collega en bleef in Sydney.18 Later dat jaar kreeg hij andere opdrachten en de luitenant meldde zich telkens te laat terug.19 In een brief aan zijn superieuren in Londen vertelde de gouverneur dat hij van een van de officieren van de Kangaroo had gehoord dat Jane Jeffreys de oorzaak was van de langduri ge reizen van de Kangaroo. 'Zij wilde overal aanleggen en iedere baai en inham bekijken'. De gouverneur wilde Jeffreys voortaan verbie den zijn vrouw mee aan boord te nemen.20 In april 1815 kreeg Jeffreys opdracht een aantal onderofficieren en soldaten van het 73ste re giment en 19 vrouwen en 45 kinderen naar Ceylon te vervoeren. De Kangaroo vertrok op 19 april uit Sydney en keerde bijna een jaar later, in februari 1816, terug. Opnieuw was de gouverneur 'unpleasantly surprised' door zijn lange afwezigheid. Volgens hem waren de brik en zijn commandant niet geschikt voor hun taak. Later bleek dat Jeffreys onderweg naar Ceylon een nieuwe weg door het toen grotendeels onbekende Great Barrier Reef had gezocht en gevonden door het 'labyrinth van Cook' dat zeevaarders 45 jaar lang had den gemeden.21 Een zeebouwer wordt landbouwer In april 1817 kregen de Kangaroo en haar bemanning opdracht terug te keren naar En- ^utphen - 2016/3 71

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 7