Charles Jeffreys: Tekening van Hobart, 1817. (Tasmanian Archive and Heritage Office) Zoals gebruikelijk in die tijd, werden de offi cieren veel beter behandeld dan de overige bemanningsleden.5 Op 5 december werden de Britse luitenants uitgewisseld tegen twee Bataafse luitenants die in Engeland verbleven. De jonge Charles Jeffreys was dus de enige krijgsgevangene die kort na kerstmis 1803 in Zutphen arriveerde en door de hellebaardier Klein uit Rotterdam werd overgedragen aan de plaatsmajoor van de stad. Tijdens de duur van zijn krijgsge vangenschap betaalde de Bataafse regering hem wekelijks de helft van zijn gebruikelijke gage. Jeffreys overhandigde het bestuur van Zutphen twee afschriften van de verklaring waarin hij zijn woord van eer gaf dat hij tot zijn uitwisseling in Zutphen zou blijven en zich tweemaal per week melden bij de com mandant van het garnizoen. De raad van Zut- phen moest erop toezien dat Jeffreys in de logementen geen krediet kreeg.6 Op 21 de- cember liet de raad van Zutphen de Raad der Marine weten dat zijJeffreys 48 stuivers of iets meer dan 2,- per week zou betalen.7 Een kort verblijf Waar woonde Jeffreys tijdens zijn verblijf in Zutphen? Waarschijnlijk werd hij onder gebracht in een kostgezin. Dat was op dat moment geen probleem. Sinds 1795 was de Artillerie- en Genieschool in Zutphen geves tigd en enkele tientallen kadetten waren in de kost bij burgers van Zutphen die op die manier een centje bijverdienden.8 Uiteraard zal Jeffreys een voorkeur hebben gehad voor een gezin waarin een beetje Engels werd gesproken maar dat was in die tijd juist wel een probleem. Als men een woordje over de grens sprak, was dat meestal Frans of Duits. Als Engelse taalmeester was James Day aan de Artillerie - en Genieschool verbonden; Jeffreys zou bij hem onderdak gevonden kun nen hebben.9 Helaas is niets bekend over de manier waarop Charles Jeffreys zijn dagen in Zutphen doorbracht. Welllicht maakte hij ^utphen - 2016/3 69

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 5