'Gravenpoortje' krijgt weer zijn oude schelpenmozaïek De schelpenkoepel na de restauratie. (Foto Zeylemaker, Stedelijk Museum Zutphen) 21 september 1966 - Er begint schot te komen in de restauratie van het poortje, dat de toe gang vormt tot hotel 's Gravenhof. Werklie den van het stucadoorsbedrijf Geerken zijn bezig het schelpenmozaïek bovenin de koe pel aan te brengen. Het is met recht een stuk je monnikenwerk, dat de heren H. Bück en C.J. van Mer verrichten in dit monument, waarin het mozaïek weer volgens het oor spronkelijke patroon zal worden opgebouwd. De Zutphense koepel is de eerste van een serie koepels in Nederland, die men op deze wijze weer in haar oude luister wil herstellen. Andere koepels vindt men on der meer in het rijtuigmuseum in Leek en in Roosendaal. Voor het verwijderen van de oude pleister laag, hebben de heren Bück en Van Mer de schelpen, die nog ongeschonden waren, van de muur losgeweekt en stuk voor stuk genum merd. Daarna werden ze op plankjes geplakt en opgeborgen totdat men de oude pleister laag had verwijderd. Vervolgens werd in het bovenste gedeelte van het poortje een laag glas gespoten, waarop het schelpen mozaïek precies volgens het oude patroon moest wor den aangebracht. Ruim duizend oorspron kelijke schelpen bleken nog bruikbaar. Om het monument weer in zijn authentieke staat terug te brengen, waren echter nóg ruim ne genentwintigduizend schelpen nodig, die uit alle delen van de wereld werden aangevoerd. Een bonte verzameling Uit tekeningen, die voor het begin van de restauratie waren gemaakt, kan men nauw keurig nagaan hoe het patroon moet worden. Het koepeltje bestaat uit zes vlakken en het mozaïek wordt symmetrisch aangebracht. Daar waar de koepel overgaat in het rechte gedeelte zullen de schelpen naast elkaar wor den ingelegd. Het mozaïek vormt een bonte verzameling van schelpen in allerlei grootte en kleur. Er zijn enorme Japanse pareloesters bij met een doorsnede van meer dan twintig centimeter, maar ook hele kleine exempla ren, die een oppervlakte hebben van nog geen vierkante centimeter. Prachtig zijn de uitheemse Haliotes, een schelpensoort in goudgroene tinten met een diameter van vijf tien centimeter. De kleinere exemplaren heb ben een zilverachtige glans. Onder dit schelpenmozaïek zullen de rech te gedeelten van het poortje een marmeren bekleding krijgen. Duizenden stukjes mar mer zullen stuk voor stuk op hun plaats be vestigd worden door de heren Bück en Van Mer. Wit en zwart marmer afgewisseld met de warme gloed van rood marmer zullen straks als het poortje klaar is dit unieke monument nog meer tot zijn recht laten komen. (De rubriek 'Zutphen vijftig jaar geleden' bestaat uit veelal ingekorte artikelen die destijds in de Zutphensche Courant hebben gestaan.) ^utphen - 2016/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 27