Deze mensen van andere rassen, cultu ren en godsdiensten vormen ondanks hun grote verschillen een wonderlijke een heid. Wanneer zij na hooguit een week op vang moeten worden overgeplaatst, vragen de meeste spijtoptanten een plaatsje aan in het contractpension Nuova omdat zij uiterst te vreden zijn over het leefklimaat in Zutphen. Spijtoptanten worden door Indonesië als stateloos beschouwd. Na de soevereiniteits overdracht hebben zij geopteerd voor het Indonesisch staatsburgerschap, maar doordat zij in veel gevallen niet geaccepteerd worden door hun landgenoten - veelal vanwege hun iets afwijkende huidskleur - hebben zij een visum voor Nederland aangevraagd. Na een jaar kregen zij dan meestal het Nederlandse staatsburgerschap. Aankomst op maandag en donderdag Wanneer zij in Zutphen aankomen, worden zij eerst helemaal in het nieuw gestoken. Dit wordt gefinancierd door het ministerie van Maatschappelijk Werk. Soms hebben zij in Indonesië tot de welgestelden behoord, maar de reis- en deviezenbepalingen maken Spelende Ambonese kinderen. (Foto Zeylemaker, Stedelijk Museum Zutphen) het hen onmogelijk om meer dan het strikt noodzakelijke mee te nemen naar het nieu we vaderland. Hoezeer het hun ter harte gaat om alles wat zij vaak na veel moeite hadden opgebouwd te moeten achterlaten, laat zich begrijpen. Onlangs arriveerde in Zutphen een Chine se familie. In Indonesië hadden zij een om vangrijk transportbedrijf. Liefst 48 vrachtwa gens reden in hun dienst door het Javaanse land. Hoewel zij wel met moeilijkheden had den te kampen, wisten zij zich toch goed te handhaven. Na de mislukte staatsgreep van vorig jaar was het voor het gezin bijna onmogelijk ge worden zich nog op straat te vertonen. De volkswoede, die zich tegen communisten en Chinezen keerde, richtte zich ook tegen deze familie. Twee zonen van het gezin wisten ter nauwernood te ontsnappen aan een lynch partij van de hysterische menigte. Vader en moeder besloten ten einde raad om maar naar Nederland te gaan, hoewel zij zich hier nooit een positie kunnen verwerven als voorheen. Het hele gezin is namelijk in het bedrijf geschoold en deze mensen bezit ten geen enkel diploma. Grote verschillen Ook zijn er grote verschillen in het ontwik kelingspeil. Onder de vluchtelingen bevin den zich meesters in de rechten, maar ook zijn er inlanders bij die rechtstreeks uit de kampong komen. Behalve spijtoptanten ko men er bovendien nog Nederlanders aan, die zich ondanks alles in Indonesië gehandhaafd hebben. Verder zijn er de zogenaamde 'maat schappelijke Nederlanders', die geen Neder landse voorouders hebben gehad, maar die zich een volkomen Europese leefwijze heb ben eigen gemaakt. Voor het grootste deel zijn de emigranten in Indonesië in technische beroepen werk zaam geweest. Zij noemen zich dan vaak 88 Zutphen - 2016/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 24