Het oude Bornhof te Zutphen vangt jaarlijks duizenden spijtoptanten op bevatten. Temidden van deze rommel tiert welig het ongedierte Op de vochtige wanden hebben zich schimmels vastgezet. Mevrouw Oogjes, moeder van vijf kleine kinderen, woont midden in een blok van vier woningen. De huizen naast haar staan allemaal leeg. Voor de vensters zijn planken geslagen om de kinderen uit de huizen te houden. In haar woning, die er beslist proper uitziet, hangt een onaangename geur. Een zwerm vliegen in de huiskamer doet de nabij heid van afval vermoeden. "'s Avonds ligt er nog niets, maar als wij 's morgens opstaan, blijkt er soms weer een hoop vuil in één van de afgebroken huizen te zijn gestort", aldus mevrouw Oogjes. "Toen wij ruim twee jaar geleden hier kwamen wo nen, heb ik eerst een deel van de straat ont smet. Aanvankelijk heb ik aan de overkant op nummer 27 gewoond. Toen ik daar introk, hebben drie volwassenen een hele dag nodig gehad om het huis 'uit te mesten'. De wonin gen naast mij kwamen leeg en toen ik veel last kreeg van lekkage ben ik naar de overkant verhuisd, in de hoop daar een beter tehuis te vinden. Maar het is hier al precies zo erg als aan de overkant. Er is mij door Huisvesting een huis toegezegd aan de Wanne. Toen ik er in wilde trekken, werd mij door Huisvesting gezegd, dat de toewijzing op een vergissing berustte", zo vertelde mevrouw Oogjes. Onhoudbare toestand De heer Theijssen verklaarde eerlijk, dat het hem om de publiciteit begonnen was, toen hij zijn stunt uithaalde. Hij wilde de gemeente dwingen om iets aan de situatie ter plaatse te doen. De gemeente heeft inderdaad de rom mel opgeruimd. "We hebben al van alles geprobeerd om een einde te maken aan deze onhoudbare toestand, maar tot op heden zonder succes. Op een brief aan de gezondheidsdienst in Den Haag kregen wij als antwoord, dat de bewoners zelf verantwoordelijk zijn voor de rotzooi. Er zijn inderdaad bewoners die afval in de huizen hebben gestort. Maar het meeste is er echter gedeponeerd door mensen, die hier voor veertien dagen komen wonen en dan alle vuil maar achter laten. En ik maak er nu juist bezwaar tegen dat de gemeente daar tegen geen maatregelen heeft getroffen. De gemeente achtte het niet nodig om de leeg staande woningen af te sluiten", aldus de heer Theijssen. Woningen worden zo spoedig mogelijk ontruimd Zutphen 20 augustus - "Wij delen de mening van de Communistische Partij Nederland, afdeling Zutphen, dat het noodzakelijk is de Halvemaanstraat aan weerszijden op de kortst mogelijke termijn geheel te saneren, derhalve aan de aldaar nog wonenden ande re woonruimte toe te wijzen en de woningen te slopen", zo schrijven B. en W. aan de raad. "De gemeentelijke maatregelen in en om de Halvemaanstraat lieten zolang op zich wach ten omdat het uitermate moeilijk was mensen te vinden die de vuile boel wilden opruimen", aldus wethouder Albers. 27 juli 1966 - Sedert juli van het vorigjaar zijn in het voormalige Bornhof op de Zaadmarkt in Zutphen het contractpension Nuova en het opvangcentrum Zutphen gevestigd. Ruim zes endertighonderd mensen, afkomstig uit In donesië en voor het merendeel spijtoptanten, zijn sindsdien de poorten van het voormali ge bejaardentehuis gepasseerd. Nog iedere week komen er groepen binnen in het enige opvangcentrum van ons land. ^utphen - 2016/3 87

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 23