Gerard Vanter Die naam kiest hij in 1918 om uit het zicht te blijven van zijn superieuren. Als gemo biliseerd huzaar verspreidt hij namelijk de communistische Soldaten-Tribune, waarin hij oproept om soldatenraden te vormen in na volging van de Russische Revolutie. Tever geefs. Een Nederlandse revolutie komt er niet. Vanter wordt geboren als Gerardus Johannes Marinus van het Reve (*1892, Enschede). Bei de ouders zijn textielarbeider. Als vader Van het Reve - bewonderaar van Domela Nieu- wenhuis - een staking leidt, wordt hij prompt ontslagen. Dat maakt enorme indruk op Ge rard, die al op zijn twaalfde de fabriek in gaat. Na de mobilisatie wordt Vanter lid van de communistische partij. Hij gaat als journalist aan de slag bij het dagblad De Tribune. Hij trouwt en krijgt twee zoons, Karel (1921) en Gerard Kornelis (1923). In 1924 houdt hij een opruiende toespraak, als er in Twente weer eens gestaakt wordt. Dat kost hem twee maanden gevangenisstraf. Die zit hij uit in de strafgevangenis van Zutphen. De weduwe van dominee Van den Bergh van Eysinga laat hem daar een boeket rode rozen bezorgen. Hij wordt goed behandeld in Zut- phen. Vanter mag de gevangenisbibliotheek beheren. Gevangenisdirecteur Sluiters zoekt hem geregeld op in zijn cel. Ze spreken ook over levensbeschouwelijke kwesties. Met Pink steren komt een meisjeskoor optreden voor de gevangenen, die in hun cel moeten blij ven. De zuivere meisjesstemmen zingen Duit se Wander- und Liebeslieder. Vanter ervaart het als een kwelling. Door zijn kritische houding raakt hij in de cpn op een zijspoor. Hij wordt ontslagen bij De Tribune. Ondanks alles blijft hij lid van de partij. De historicus Jan Romein bezorgt hem af en toe een baantje. Hij gaat kinderboeken schrijven en ook politiek geëngageerde ro mans. Ook blijft hij bewonderend publiceren G.J.M.van het Reve, ets van Tine Fraterman, ca. 1944. Afbeelding overgenomen uit: 'Gerard Reve' door Nop Maas. over de Sovjet-Unie.Tijdens de oorlog moet hij onderduiken. Hij werkt mee aan de ver- zetskrant Het Parool. Na de bevrijding wordt hij hoofdredacteur van de Twentse editie van deze krant. In 1972 neemt Gerard Vanter afstand van zijn communistische verleden. Hij noemt zich zelfs anticommunist. Hij overlijdt te Am sterdam in 1975. Zijn beide zonen zullen hun vader ruim schoots overvleugelen als Oost-Europaken ner en schrijver. Karel van het Reve (f1999) wordt slavist en eigenzinnig essayist. Gerard Kornelis van het Reve (f2006; pseudoniem Simon van het Reve, Gerard Reve) bouwt een omvangrijk oevre op als literair schrijver en dichter. (Rob Kammelar) Literatuur - G.J.M. van het Reve, Mijn rode jaren. Herinnerin gen van een ex-bolsjewiek, Utrecht 1967. - Henny Buiting, Gerardus Johannes Marinus van het Reve: http://socialhistory.org/bwsa/biogra- fie/reve. ^utphen - 2016/3 85

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 21