Wie was toch... Anna Elsabein Aberson In Zutphen is ze vrijwel onbekend. Maar in Warnsveld is dat totaal anders. Elke Warns- veldse ouder met kinderen in groep 8 kent de naam Aberson. Mijn vader - bij leven on derwijzer in Warnsveld - heeft haar stiekem weleens verwenst, al heeft hij die ietwat we reldvreemde dochter van een Amsterdamse kachel- en haardenfabrikant nooit gekend. Na de zoveelste keer beleeft hij het jaarlijkse schoolreisje naar Amsterdam met een bus vol joelende kinderen meer als corvee dan als uit stapje. Dat telkens terugkerende reisje heeft- ie te danken aan Anna Elsabein Aberson (*1873, Amsterdam - f1932, Driebergen). Burgemeester en wethouders van Warns veld kijken vreemd op als in 1932 blijkt dat hun gemeente enig erfgenaam is van een voor hen onbekende, maar nogal gefor tuneerde mevrouw Aberson. De wenkbrau wen gaan echter nog verder omhoog als ze de voorwaarden vernemen. Er dient een 'for- sche, grootsche en fraaie' fontein gesticht te worden 'in den geest als de fontein geplaatst op het Frederiksplein te Amsterdam'. De fontein moet herinneren aan Gerhard Ste ven Martinus Aberson (*1821), vader van de erflaatster en geboren in Leesten, gemeente Warnsveld. De rente van een legaat moet wor den besteed om de kinderen van de protes tantse en openbare lagere scholen 'eens per jaar een dag naar Amsterdam te laten gaan, om aldaar de bezienswaardigheden te bezich tigen'. Pas veel later mogen de kinderen van de katholieke school ook mee, op kosten van het gemeentebestuur. De ongehuwd gebleven Anna koestert haar leven lang nostalgische jeugdherinneringen aan heerlijke zomervakanties, die ze samen met haar zussen doorbrengt bij familie op 't Jebbink (nu De Ploeg) in Leesten. Daar De zussen Anna en Wilhelmina Aberson vereeuwigd in brons door Kiny Copinga (1998). Het beeldje staat in Warnsveld op de hoek van Ooyerdreef en Leestense Pad. (Foto Rob Kammelar) hebben ooit haar grootouders gewoond en daar groeit haar vader op, vóór hij zijn geluk in Amsterdam gaat beproeven. Anna's band met haar ouders moet wel heel bijzonder zijn geweest. Die ouderband en die jeugdherinne ringen brengen haar ertoe haar vermogen na te laten aan de Warnsveldse gemeenschap. En zo komt het dat er nu in Warnsveld te vinden zijn de Abersonfontein, het Aberson- plein, de Abersonlaan en het Abersonbeeldje. Een stichting beheert er het Abersonfonds, waaruit culturele activiteiten van Warnsvel- ders financieel worden ondersteund. En ja, nog ieder jaar gaan Warnsveldse schoolkinde ren met het Abersonreisje mee. Bestemming? Amsterdam, geboorteplaats van Anna Elsa bein Aberson! (Rob Kammelar) Literatuur - Testament van Anna Elsabein Aberson (kopie; Regionaal Archief Zutphen). - Stichting Anna Elsabein Abersonfonds (http://www.abersonfonds.nl). - Henk Makkink, Warnsvelders. Wonen, werken en leven in de twintigste eeuw, Zutphen 2011. 84 ^utphen - 2016/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 20