Zakenvrouw Problemen ?tgSI3S5ll3Ë Maar vervolgens bleef het oorverdovend stil. Nu, anno 2016, weten wij dat Zutphen de ge weerfabriek niet heeft gekregen. Of de stad een officiële afwijzing heeft ontvangen en wanneer, weten we niet. In ieder geval zwijgen de Zutphense archieven na 6 september 1752 in alle talen over de geweerfabriek. Maar ook de Arnhemse lobby is tevergeefs geweest. Ook die stad heeft de geweerfabriek niet gekregen. Toch is die fabriek er wel degelijk gekomen. In 1759 ging 's Lands geweerfabrijcq van start in Culemborg, hoofdstad van het gelijknamige graafschap dat elf jaren eerder door het Kwartier van Nijmegen was overge dragen aan stadhouder Willem IV. Anna van Hannover ontpopte zich als een handige za kenvrouw. De geweerfabriek werd een parti culiere onderneming en eigendom van haar zoon Willem V. Wat is Zutphen nu precies is misgelopen? De geweerfabriek van Culemborg bood op haar hoogtepunt werk aan ongeveer 70 personen. De productie is altijd tamelijk klein gebleven, ongeveer 5000 geweren per jaar, en heeft nooit volledig de behoefte van de Staat kun nen dekken. Daar stond tegenover dat de kwa liteit van de wapens alom geroemd werd. De geweerfabriek heeft gefunctioneerd tot 1812. Haar bestaan was een aaneenschakeling van vooral financiële problemen. Dat kwam met name doordat de regimentscommandanten van het Staatse Leger niet verplicht waren hun geweren uit Culemborg te betrekken. Ze gingen liever naar het goedkopere Luik en namen inferieure kwaliteit voor lief. Literatuur - Memorie- en Resolutieboek der stad Zutphen 1751-1753, (Regionaal Archief Zutphen, archiefnr.1, inv.nr. 36). - R.B.F. van der Sloot: 's Lands Geweerfabriek te Culemborg', in: Armamentaria 8 (1974). - Wikipedia, oktober 2015. Noten 1. Vertegenwoordigers van de burgerij. 2. De oude kapel van het voormalige Agnieten- convent. 3. Invoer- en doorvoerrechten. 4. Anna's vader was koning George II van Enge land. Het kasteel te Culemborg omstreeks 1620. Later werd het eigendom van stadhouder Willem IV. In 1759 ging in de stallen van dit kasteel 's Lands geweerfabriek van start, aangedreven door watermolens. Ets uit ca.1730 door Abraham Rademaker. (Rijksmuseum, Amsterdam) ^utphen - 2016/3 83

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 19