Audiëntie Stadhouder Willem IV (1711-1751) kort voor zijn dood. Olieverfschilderij toegeschreven aan Johann Valentin Tischbein, 1751. (Paleis het Loo) worden. Alle personeel van de fabriek zou worden vrijgesteld van burgerplichten zoals wachtdiensten en inkwartieringen. In tijden van droogte zou het schaarse water verdeeld worden tussen de korenmolen en de molen van de geweerfabriek, elk twaalf aaneengeslo ten draaiuren per etmaal. De overige molens zouden dan worden stopgezet. Tenslotte stonden er op het lijstje van Creutznach nog wensen met betrekking tot vrijheid van tollen, convoyen en licenten3 voor het aan- en afvoeren over land of per schip van grondstoffen en geproduceerde wapens. Omdat deze zaken grotendeels buiten de be voegdheden van de magistraat vielen, kon op deze punten maar gedeeltelijk worden toege stemd. De magistraat beloofde dat de entre preneur van de geweerfabriek gratis het bur gerrecht zou krijgen, zodat hij na verloop van jaar en dag dezelfde tolvrijheden zou genieten als de burgers van Zutphen. Wie trouwens die entrepreneur was, was nog niet ter sprake gekomen. Anna van Hannover (1709-1759), dochter van de Engelse koning George II, echtgenote en wedu we van stadhouder Willem IV Olieverfschilderij toegeschreven aan Johann Valentin Tischbein, 1753. (Rijksmuseum, Amsterdam) Met die toezeggingen op zak vertrok gene- raal-majoor Creutznach. Een week later kwam het stadsbestuur ter ore dat een delegatie van de magistraat van Arnhem op audiëntie was geweest bij Anna van Hannover om de zaak van de geweerfabriek voor hun stad te beplei ten. Dat zag er niet goed uit voor Zutphen! De regentes verbleef op de Hof te Dieren en onmiddellijk reisden Van Heekeren en Ver- stege af om ook hun opwachting te maken. Na terugkomst, op woensdag 6 september 1752, rapporteerden ze aan de magistraat dat ze op seer gratieuse wijse door Hare Koninklijke Hoogheid4 waren ontvangen en dat Hoogstde- selve so omtrent 't etabliseren van de geweerfabrijk binnen deze stad als tot het besorgen van een daar toe noodig octrooij sig op een seer gratieuse favorabe le wijse hadde gelieven te expliceren. Dat gaf hoop. 82 ^utphen - 2016/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 18