Het molencomplex op de Berkel werd in 1887 gesloopt, waarna de Overwelving kon worden aan gelegd. In 1752 werd overwogen een of twee van de molens te bestemmen voor een geweerfabriek. (Stedelijk Museum Zutphen) Vooral de kwaliteit van geweren en pistolen, die geproduceerd werden in Luik, liet ernstig te wensen over. Van de 200 lopen die Creutz- nach bij een test met dubbele lading liet be proeven, sprong meer dan 30 procent al bij het eerste schot. Creutznach adviseerde dan ook aan Willem IV 'om binnen de seven Provin- tien een ijge geweer Fabricque tot 's Lands dienst te doen opregten'. Even leken de plannen op de lange baan te geraken, toen Willem IV in 1751 overleed. Zijn zoon en opvolger, de late re erfstadhouder Willem V, was pas drie jaren oud. Willems weduwe, Anna van Hannover (1709-1759), nam voorlopig de regeringsta- ken voor haar zoon waar. Creutznach wist ook de regentes te over tuigen van het belang van een geweerfabriek binnen de Republiek. Hij toog op pad om een geschikte locatie te vinden. Om niet be- kende redenen zocht hij die in eerste instan tie in Gelderland. Bij zijn bezoek op 9 augus tus 1752 aan Zutphen verzekerde hij dat de uitverkoren stad als enige in de Republiek wapens zou gaan produceren voor de militie van de Staat, dat een en ander op octrooi zou geschieden en dat de fabrikeur het exclusieve productierecht zou krijgen. Hij vermeldde er terloops bij dat hij enkele dagen eerder de situatie in Arnhem had bekeken en dat hij in middels in afwachting was van het antwoord van de Arnhemse magistraat op zijn memorie van poincten, zijn wensenlijstje dus. Watermolens Wat Creutznach zocht waren geschikte kracht bronnen voor het aandrijven van de boor- en slijpmachines - die trouwens alleen nog maar op papier bestonden - waarmee de geweer lopen vervaardigd zouden worden. Daarnaast had hij productie- en opslagruimtes nodig en woningen voor de werklieden van de geweer- fabriek. Van Heekeren en Verstege namen hem daarop als eerste mee naar het stedelijke 80 ^utphen - 2016/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 16