Uitsnede uit een houtsnede van Jan de Gheet (1515): de kraan van Antwerpen. vrijgeleide hebben door de gebieden van de bisschop, zij het tot Pasen (1805/21). Wat hadden Munster en Zutphen met elkaar te maken? Het was in de tijd na de eerste Bour gondische bezetting van Gelre door Karel de Stoute. Die was gesneuveld en de rechtmatige hertog liet het afweten. Zijn zuster, Catharina, werd tot regentes benoemd. Maar natuurlijk had ze als zwakke vrouw bescherming nodig. In 1480 was de bisschop van Munster haar be schermer. Dat leverde hem enige invloed op. Deze brieven getuigen daarvan. Het meest bijzondere document over dit onderwerp is klein en het is geen geleide- brief (1805/79). Wat is het dan wel? In dat document staat: Ich Johannes von Landemburg zolleschriver zu Bacherach, bekennen dass ich uff hude Samstdag nach Sant Matheus tag Anno et cetera XL'us enpfangen han acht Rinschen gulden der Cantzlij mijns gnedigen heren hertzog Ludwigs, des pfeltzgreven Lodewijk V, gehorig von Gerhart von Hamminckel als von eins geleitsbriefs wegen antreffende die zwo stedtde Zutphen und Arnheim. In huidig Nederlands: Ik, Johannes von Lan- demburg, tolschrijver te Bacharach, verklaar dat ik heden, zaterdag 25 september 1540 ontvangen heb acht Rijnse gulden van de Kanselarij van mijn genadige heer hertog Ludwig, van de paltsgraaf Lodewijk V, gehorig von5 Gerhart von Hamminckel voor een gelei- debrief betreffende de twee steden Zutphen en Arnhem. Op de achterkant (1805/80) staat: Gelijstbrief der van Zutffen und Arnhem. Kortom: het is een kwitantie en Johannes von Landemburg fungeerde als extern bureau. Er is veel veranderd sinds die tijden, maar nu en toen gold: alleen de zon gaat voor niks op. Noten 1. De transcriptiegroep bestond uit Jan van Aken, Annie Albers, Cor Bierhof (J), Joost Dijksman, Jan Frings, Aafje Groustra, Rob Kammelar, Jan Klompenhouwer, Dineke van Krimpen, Jan Nieuwburg (J),en Annie Nijenhuis. 2. zonder arglist zonder bijbedoelingen. 3. Een dagvaart is een vergadering op last van een vorst of stedelijke autoriteit en bestaand uit afgevaardigden die uit verschillende plaat sen werden bijeengeroepen. 4. Veel van deze termen zijn in de loop van de tijd van betekenis veranderd. Het zou te ver voeren daarop in te gaan. De strekking is dui delijk: iedere ambtenaar c.q. onderdaan van de graaf. 5. De relatie tussen beide heren is niet duidelijk geworden. 78 ^utphen - 2016/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 14