henn de mith dussen unsen breve ersocht werden den sehen, lesenn edder horenn lesenn den gerorten verordentenn [volgt een specificatie] vestlich unnd unverbrocklich toholdennen. Ofwel: En be velen al onze ambtenaren, drosten, rentmees ters, rechters en voogden4 en al onze andere bevelhebbers en onderdanen zich aan deze, onze, brief, of ze de betreffende verordening nu zien, lezen of horen lezen vastelijk en on verbrekelijk te houden. Om aan te geven dat het een serieuze zaak is, staat aan het eind van de brief dat de graaf zelf zijn handteke ning er onder heeft gezet en het bekrachtigd heeft met zijn eigen (secreet, vaak vertaald met geheim-) zegel en wel op 1 mei 1540. Toe Orkunde mith unssellffs handt undertekent unnd angedruckten unnsen secreet segell witlichenn be- vestigett indem jaere nha Christi geboert unnses hernn, dusent vyffhundert unnd veertig, den ersten dach maij. Arndt. Dat, misschien met enige moeite, de brief vanuit Bentheim voor ons nog wel te vatten is, is niet verbazingwekkend. Bentheim ligt vlak over de huidige grens. Maar ook de brief van de Deense koning (1824/1), eigenlijk van zijn stadhouder van Sleeswijk-Holstein, is redelijk goed te volgen. Lees even een stukje mee: Wy des dyrchhluchtycstenn groitmechtigenn hoichgeboren ffursten und hernn hernn Christians Lübeck vanuit het noordoosten. Houtsnede uit de Schedel'schen Weltchronik van Hartman Schedel (Nurnberg 1493). tho Denmarcken Norwegen der Wenden und Gotten khoninges, herthogen tho Sleszwigk Holstenn [en zovoort], stadtholder in den ffurstendomen Sleszwigk Holstennen und Stormrn etcetera, beken nen hijr mit vor idermenningen, dat de gedepu teerden van Nymwegen, Ruremonde, Zutphenn und Arnheim in uitgebreide bewoordingen een vrijgeleide krijgen. Men sprak over een enorm gebied nagenoeg dezelfde taal. Dat bevorderde het handel drijven. Niet alle stukken zijn geleidebrieven in de zin dat ze de drager zouden beschermen. In het archief ligt ook een bekendmaking, gedaan op verzoek (er staat uut bevele) van de bisschop van Munster (1805/20). De be kendmaking hield in dat onse genedige lieve heer van Monster myt deer ersamer stat van Groeningen in enen bestande steet. De bisschop van Munster en de stad Groningen hadden het weer eens met elkaar aan de stok gehad. Maar nu (16 december 1480) was er een bestand gesloten en bis de hoechtyd Paeschen nu naest tokommen- de zou het vast wel duren. Extra interessant is, dat er ook een brief is, vanuit Zutphen, waarin staat dat burgers van Groningen ^utphen - 2016/3 77

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 13